Zajednički konsultativni komitet EU-Srbija poziva Evropsku komisiju da odloži određivanje projekta Jadar kao strateškog prioriteta za EU

Zajednički konsultativni komitet EU-Srbija je jedno od tela uspostavljenih u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije i Srbije, koje omogućava organizacijama civilnog društva obe strane da prate napredak Srbije ka Evropskoj uniji i da usvoje preporuke za pažnju Vlade Srbije i institucija EU.

Zajednički konsultativni komitet EU-Srbija „poziva Evropsku komisiju da odloži određivanje projekta Jadar kao strateškog prioriteta za EU. ZSO upozorava da bi takvo imenovanje moglo dodatno narušiti ionako krhko poverenje javnosti u proces evropskih integracija među građanima Srbije i predstavljati značajne rizike za EU, s obzirom na stalne nedostatke u vladavini prava i nezavisnosti pravosuđa Srbije“, navodi se u izveštaju sa sastanka organizacija civilnog društva koje ulaze u sastav Zajedničkog konsultativnog komiteta EU-Srbija.

Kako je proteklih dana pažnju javnosti skrenuo niz aktera, iako je predsednik Srbije najavio da će Evropska komisija bez odlaganja Jadar uvrstiti u projekte od strateškog prioriteta za EU, o njemu se i dalje veća. Mašinini izvori komentarišu da diskusija nije odvojena od pitanja moguće upotrebe soničnog oružja tokom mirnog građanskog skupa 15. marta.

JCC se sastoji od 18 članova, po devet sa svake strane, koji predstavljaju Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) i srpsko civilno društvo. U sadašnjem mandatu ZSO kopredsedavaju Tasos Japanis, generalni sekretar Unije poljoprivrednika Panagrotikos i Boško Savković, generalni sekretar Unije poslodavaca Srbije“, pojašnjava se u izveštaju sa sastanka održanog 7. aprila 2025.

Kako se dodaje, na sastanku održanom u Briselu, razgovaralo se o trenutnom stanju u odnosima EU-Srbija i pregovorima o pristupanju Srbije EU, aktuelnim protestima velikih razmera i njihovom uticaju na organizacije civilnog društva u Srbiji, pripremama za EKSPO 2027, kao i pregledu stanja demokratije i vladavine prava u Srbiji.

Protest u Nišu prvog marta 2025.; Foto: Mašina
Protest u Nišu prvog marta 2025.; Foto: Mašina

JCC podseća na to da je Evropski ekonomski i socijalni komitet podržao civilno društvo i promene koje bi mogli doneti protesti

„JCC je pomno pratio velike proteste i marševe u Srbiji nakon tragedije u Novom Sadu. U potpunosti podržava i stoji uz izjavu EESC (Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta) objavljenu 17. januara 2025. godine, u kojoj se EESC prepoznaje kao prva institucija EU koja je izrazila podršku pozivima srpske omladine na pravdu, odgovornost i funkcionalne institucije“, navodi se u izveštaju sa sastanka.

Podsetimo, „Lično se nadam da će ovaj moćni protest doneti neke promene, ali isto se tako nadam da će prevladati izostanak nasilja“, izjavio je predsednik Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC-a) krajem marta.

U izveštaju se konstatuje i da JCC poziva druge institucije EU i visoke zvaničnike da zauzmu jasan i odlučan stav o tekućim događajima u Srbiji i izbegavaju preduzimanje radnji koje bi mogle ostaviti utisak da se situacija ignoriše ili umanjuje. Rešavanje toga je od suštinskog značaja za održavanje kredibiliteta EU u promovisanju njenih osnovnih vrednosti, posebno demokratije, ljudskih prava i vladavine prava, kao glavnih uslova za pridruživanje EU.

Podsetimo, institucije Evropske unije nisu monolitne u svojim stavovima nastupima. Dok je nekima, poput Evropske komisije, prioritet uspostavljanje što povoljnijih ekonomskih uslova za EU, druge su posvećenije demokratskim vrednostima i ljudskim pravima. Treba imati u vidu i da se, kako su proteklih sedmica komentarisali brojni analitičari, u diplomatskim gestovima predstavnika Evropske komisije proteklih sedmica čita zahlađenje odnosa prema vlastima u Srbiji u odnosu na period pre protesta.

Zajednički konsultativni komitet EU-Srbija je u zaključku sa sastanka pozvao Evropsko javno tužilaštvo da temeljno istraži potencijalnu zloupotrebu sredstava EU za rekonstrukciju železničke stanice u Novom Sadu i druge velike investicione projekte koji se finansiraju u Srbiji, osvrnuo se na moguću upotrebu soničnog oružja.

Komitet „osuđuje svaku upotrebu sile protiv mirnih demonstranata i zadržavanje u pritvoru i poziva srpske vlasti da zapaljivim izjavama prestanu da podstiču nasilje i da se angažuju u sudskim postupcima da odgovorne pozovu na odgovornost

U nekoliko tačaka JCC j osudio upotrebu sile, pritisaka, kampanja blaćenja i pritvaranja mirnih demonstranata i predstavnika civilnog društva i Univerziteta.

I.K.

Prethodni članak

Feministički štrajk u Srbiji – kako i zašto

„Dizalica“: Humanitarna izložba učenika Škole za dizajn u blokadi

Sledeći članak