Medijska udruženja pozivaju nadležne organe da reaguju zbog pretnji Mašini

„Doniram ti metak u čelo, jedino“ zvuči pretnja koju je Mašina dobila u komentarima na Instagramu, nakon što je na društvenim mrežama pozvala svoju publiku da je podrži donacijama. Novinarska udruženja, među kojima su Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Udruženje novinara Srbije (UNS), zatražili su hitnu reakciju daležnih organa zbog pretnji koje su upućene redakciji Mašine.

press

ANEM je pozvao sve nadležne organe da, povodom pretnje smrću, hitno reaguju, identifikuju i procesuiraju počinioca kako se ovakve situacije ne bi ponavljale.

Od policije i tužilaštva zahtevaju da preispitaju sve slučajeve „pretnji, pritisaka, napada i drugih vidova ugrožavanja bezbednosti novinara i medijskih radnika, jer je nedopustivo da medijski profesionalci žive i rade u strahu za svoju bezbednost“.

„U poslednjih godinu i po dana u Posebnom tužilaštvu za visokotehnološki kriminal prijavljeno je više od 80 pretnji. Nijedan od ovih slučajeva nije sudski razrešen niti počinilac kažnjen: stopostotna nekažnjivost je apsolutni rekord u poslednjih deset godina postojanja Stalne radne grupe za bezbednost novinara čiji je deo i tužilaštvo. Bez bezbednih novinara ne može se govoriti o slobodi medija i kvalitetnom informisanju građana, a nekažnjivost ovakvih slučajeva šalje lošu poruku da su napadi na medijske radnike dopušteni umesto da počinioci snose odgovornost za takvo ponašanje“, izjavio je predsednik Upravnog odbora ANEM, član Stalne grupe za bezbednost novinara i operater Sigurne linije za novinare Veran Matić.

Nezavisno udruženje novinara (NUNS) objavilo je da najoštrije osuđuje pretnje upućene našoj redakciji, a takođe zahteva i hitno reagovanje nadležnih organa.

Pored pretnje „metkom u čelo“, redakciji su upućene i druge pretnje, poput „Završićete u buretu“, a NUNS podseća da ovakve poruke predstavljaju otvorenu pretnju nasiljem, kao i pokušaj zastrašivanja, sa ciljem da se, kako navode, „novinari i novinarke obeshrabre, ućutkaju ili nateraju na autocenzuru“.

„NUNS očekuje da nadležno tužilaštvo sprovede adekvatnu istragu i u najkraćem roku identifikuje i procesuira osobe koje stoje iza navedenih naloga. Takođe podsećamo da je efikasno postupanje institucija ključno za suzbijanje nekažnjivosti, koja podstiče nove pretnje i napade na novinare i medije. Nekažnjivost doprinosi stvaranju atmosfere u kojoj se nasilje prema novinarima normalizuje i postaje ‚prihvatljivo‘ u javnom prostoru“, naveli su iz NUNS-a.

I Udruženje novinara Srbije (UNS) je osudilo pretnje i zahteva od nadležnih organa da pronađu i kazne odgovorne. UNS je podsetio da je Krivičnim zakonikom propisano da je „za ugrožavanje sigurnosti pretnjom osobama koje obavljaju posao od javnog značaja informisanjem zaprećena kazna od šest meseci do pet godina zatvora“.

Pretnja smrću prijavljena je kontakt tačkama za bezbednost novinara, kao i Posebnom odeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Podsećamo da su pretnje i napadi na novinare i novinarke sve učestaliji.

A.T.

Prethodni članak

Sutra protest ispred Mašinske škole u Novom Sadu zbog stanja u Jovinoj gimnaziji

Uređuje se železničko stajalište u Novom Sadu – trajno ili kratkotrajno rešenje?

Sledeći članak