Nikolić je rekao Arhiv javnih skupova, po pravilu, ne daje procene o broju učesnika pre održavanja skupova, ali da se kod manifestacija koje organizuje vlast može uočiti obrazac koji se ponavlja iz godine u godinu.
„Mi se inače ne bavimo davanjem procena unapred, međutim, kada su u pitanju skupovi koji su režirani od strane vlasti i državne uprave, pokazuje se jedan prepoznatljiv obrazac. Do sada smo obrađivali i brojali sve njihove skupove i podaci pokazuju da je maksimum koji su uspeli da okupe oko 50.000 ljudi. Taj broj nikada nisu premašili, bez obzira na ono što se komunicira u javnosti“, rekao je Nikolić.
„Šatori i štandovi stvaraju utisak veće mase“
On smatra da će i na sutrašnjem skupu biti primenjeni isti modeli organizacije prostora kao i na prethodnim okupljanjima.
„Očekujemo da vidimo veliki broj šatora, štandova, vozila i drugih objekata kojima će biti zauzet prostor ispred Skupštine Srbije. Time se ljudi raspoređuju na većoj površini, pa se stvara utisak da je skup brojniji nego što zapravo jeste. To smo videli i na prethodnom skupu, kada su šatori bili postavljeni od Terazija do Pravnog fakulteta, uz veliki broj različitih objekata koji su zauzimali prostor“, naveo je Nikolić.
Dodao je da se radi o proceni zasnovanoj na iskustvu, a ne o tvrdnji da će se isti scenario sigurno ponoviti.

Govoreći o velikoj zastavi koja će, prema najavama organizatora, biti jedan od simbola sutrašnjeg okupljanja, Nikolić smatra da ona neće imati značajniji uticaj na procenu broja prisutnih.
„Manipulacija brojkama će sigurno biti prisutna, kao što je bila svaki put do sada. Javnost će, po mom mišljenju, ponovo biti dezinformisana, a u tome su i ranije učestvovali ne samo provladini mediji već, nažalost, i državne institucije poput Ministarstva unutrašnjih poslova. Što se zastave tiče, pretpostavljam da ona neće sve vreme biti iznad ljudi, tako da ne vidim na koji način bi mogla da utiče na procenu broja okupljenih“, rekao je on.
„Studentskim protestima nisu bili brojčano konkurentni“
Na pitanje kako ocenjuje dosadašnje skupove SNS-a u poređenju sa studentskim protestima koji su obeležili prethodni period, Nikolić kaže da Arhiv javnih skupova nije zabeležio da je vlast uspela da organizuje skup koji bi brojnošću bio konkurentan najvećim studentskim okupljanjima.
„Nemamo podatke da im je ikada uspelo da budu konkurentni studentskim protestima po veličini skupa. Njihovi najveći skupovi su teško dobacivali do 50.000 ljudi. To je model organizacije političkih mitinga koji u Srbiji postoji decenijama. Oni do sada nisu imali problem da okupe maksimalan broj ljudi koji mogu da mobilišu svojom organizacijom i taj kapacitet, prema onome što vidimo, nije opao“, rekao je Nikolić.
Prema njegovim rečima, broj okupljenih na tim skupovima varira od događaja do događaja, oni najveći se kreću u rasponu od 20.000 do 50.000 učesnika.
„Ne očekujem da će sutra podbaciti u organizacionom smislu. Ne vidim da je državni aparat izgubio kapacitet da organizuje ovakve skupove. Ono što pretpostavljam jeste da je oslabila njihova sposobnost da organizuju izbore na kojima mogu da pobede, ali kada je reč o organizaciji mitinga i kontramitinga, mislim da taj kapacitet i dalje postoji“, ocenio je.
Nikolić je na kraju potvrdio da će Arhiv javnih skupova pratiti i sutrašnje okupljanje, i pod pretpostavkom da postoje uslovi za primenu njihove metodologije – objaviti procenu broja prisutnih.
A.Đ.


