Od samog momenta hapšenja i, kako kaže, progona novosadskih aktivista i studenata, odbrana tvrdi da je u pitanju politički progon i da se ne može govoriti o bilo kakvom krivičnom delu, navodi advokat Željko Kočić za Mašinu.
„Ovo je i još jedna potvrda od jedne međunarodno renomirane organizacije koja broji 196 država članica. Samim tim smatram da će i sam taj papir koji će sudija imati ispred sebe značajno uticati na njegovo dalje donošenje odluke povodom kvalifikacije njihovih radnji”, smatra advokat.
Podsećamo, aktivisti grupe Studenti protiv autoritarne vlast (STAV) se terete za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti i van države su od marta prošle godine.
Kočić za Mašinu navodi da Interpol ima svoj ustav i svoja pravila i da je u pitanju međunarodna organizacija policijskog karaktera „koja ima izuzetno visok stepen nezavisnosti i samostalnosti”
„U članu 3 Ustava je navedeno da neće postupati u političkim stvarima, verskim, rasnim i samim tim Interpol je, pozivom na sopstvena pravila, okarakterisao delo koje se novosadskim aktivistima stavlja na teret kao delo političkog karaktera, te Republika Srbija zbog toga ne može koristiti kapacitete i mogućnosti Interpola povodom tih lica”, objasnio je on.
Izveštaj u kom se pominje stav Interpola sačinilo je, kaže Kočić, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP), Sektor za međunarodnu policijsku saradnju i on je dostavljen Višem sudu u Novom Sadu.
Budući da Kočić brani jedno od šest aktivista koji su u egzilu, Viši sud u Novom Sadu mu je prosledio taj izveštaj, u koji je i Mašina imala uvid.
Pitanja o ovom slučaju smo uputili i Interpolu, ali do okončanja ovog teksta nam nije stigao odgovor.

STAV: „Ruke su vam i dalje krvave”
O odluci Interpola su se oglasili i aktivisti grupe Studenti protiv autoritarne vlast (STAV) koji su naveli da je sve vreme jasno da se radi o političkom postupku, a da je to pogotovo slučaj nakon ovog izveštaja u kom se pominje Interpol.
U pokušaju da ih, kako navode, politički procesuira i van svojih granica i silom zatvori u nelegitimni pritvor, vlast je, smatraju, priznala da ih procesuira samo zbog njihovih političkih stavova „kojih se plaše”.
Poručili su građanima da ne ćute i upozorili da, kako su naveli, izmišljeni postupak koji se vodi protiv njih služi da bude „primer svima koji su se pobunili ili su na to pomislili”.
Poruka koju su imali za vlast je da ih ne može uplašiti ni oterati i da su im „ruke i dalje krvave”.
Podsećamo, šestoro aktivista i aktivistkinja iz Novog Sada su se zatekli u u inostranstvu u martu prošle godine, kada je na prorežimskim televizijama emitovan snimak njihovog razgovora o protestu 15. marta, koji je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) neovlašćeno prisluškivala.
Preostalih šestoro aktivista i aktivistkinja, koji su prisustvovali tom razgovoru – Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lado Jovović, Davor Stefanović, Lazar Dinić i Marija Vasić, proveli su u pritvoru, zatvorskom i kućnom, skoro osam meseci.

Suđenje novosadskim aktivistima vodi se i protiv šestorke koja se nalazi u državi i, u odstustvu, protiv njih šestoro koji su u egzilu, a počelo je u novembru prošle godine. Nakon što je u više navrata odlagano, sledeće ročište je zakazano za 4. septembar.
D.S.

