Aktivisti oštetili imovinu podizvođača Ziđina da bi sprečili rušenje planine Starica

Nakon što je privatno obezbeđenje rasturilo kamp aktivista koji su stražarili na planini Starici u Majdanpeku sa namerom da zaštite njen vrh od rušenja, četrdeset neidentifikovanih lica je oštetilo imovinu podizvođača Ziđina u vrednosti od 100.000 dolara.

Majdanpek

„Zbog aktivnosti kompanije prethodnih dana na planini Starici, postoji osnovana sumnja da se radi o napadu lica koja su samozvani zaštitnici prirode, a koja su prethodno na ovoj planini mesecima boravila u improvizivanom kampu, često praveći ispade kojima su ugrožavali svoju i bezbednost zaposlenih radnika“, navodi se u saopštenju Ziđin Kopera od 21. avgusta, koje je preneo portal Borske narodne novine.

U saopštenju se navodi i da je „rušilački pohod“ na imovinu Jenšana, kompanije koja je podizvodjač Ziđina na radilištu Severni revir RBM-a, izvršilo više od 40 neidentifikovanih lica, a da je po prvim procenama tom prilikom Jenšanu nanesena šteta od oko 100.000 dolata.

Prethodno je prema navodima N1 u okviru radova kompanije Ziđin miniran i uništen jedan deo osmog grebena planine Starice.

Iz Ziđina ekološke aktiviste optužuju da su pokazali svoje „pravo lice“ i za to „da je njihov interes politički aktivizam, a ne istinsko očuvanje prirode“ jer su, boraveći u kampu, po navodima ove kompanije palili vatru koja može izazvati požar i ostavljali iza sebe smeće. Ziđin je putem saopštenja takođe izrazio uverenja da će nadležne institucije u Srbiji „odgovorno i savesno obaviti svoj posao i da neće dozvoliti da se ovakvi vandalski i nasilni postupci ponavljaju u budućnosti“.

Za nasilničko ponašanje prema građanima i prirodi, međutim aktivisti i deo opozicije optužuju sam Ziđin. Rasturanje kampa na planini Starici od strane privatnog obezbeđenja aktivisti su pokušali da prijave policiji, a za N1 posvedočili da su na terenu i u ponedeljak, 22. avgusta, zatekli radnike koji su ponovo minirali greben i upozorili ih da se ne približavaju zbog velike količina eksploziva. Kako je preneo Danas, pokret „Jedan od pet miliona“ je ocenio da je rušenjem kampa postupkom Ziđin „proglasio rat“ žiteljima Majdanpeka. U saopštenju ovog pokreta navodi se:

„Poslednjih nedelja je ova kineska kompanija namerno podizala tenzije u Majdanpeku i ulazila u direktne i indirektne sukobe sa narodom pokušavajući da otera aktiviste sa vrha planine Starice. Unajmljivanje privatnog obezbeđenja i proterivanje aktivista sa vrha planine dokaz je da je država Srbija prodala zapravo ceo grad Majdanpek Ziđinu“.

Podsetimo, miniranje na planici Starici izazvalo je početkom juna paniku kod građana u obližnjem naselju jer je sa visine ka naselju bez upozorenja letelo kamenje i naselje zasipala kamena prašina. Pored straha za ličnu imovinu, zdravlje i živote, Majdanpečani su odmah iskazali i zabrinutost za samu planinu i kao fizičku prepreku koja Majdanpek štiti od rudnika bakra, i kao simbola grada.

„Kada ovo ruše, kao da ruše deo mene“, izjavio je jedan od aktivista danas za N1.

Srbija Ziđin Koper (Serbia Zijin Copper) je u junu zvanično saopštila da je miniranje izvršeno radi sanacije opasne stenske mase, koja je po oceni rudarske i geološke inspekcije pretila da se obruši, te da je ono sprovedeno u skladu sa nalogom rudarske i geološke inspekcije i prijavljeno nadležnim institucijama. Ziđin Koper je u junu najavio da će sprovesti i mere predostrožnosti tokom narednih miniranja, ograničiti razmere eksplozije i pojačati mere za suzbijanje prašine.

Građani su, međutim, ispoljili nepoverenje u tvrdnje Ziđina, kompanije koju aktivisti za zaštitu životne sredine sumnjiče za više prekršaja. Između ostalog, a kako  smo već pisali, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu i Društvo mladih istraživača iz Bora su početkom juna Ministarstvu zaštite životne sredine i Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture podnele zahtev za pokretanje vanrednog inspekcijskog nadzora nad kompanijom „Serbia Zijin Bor Copper“ doo Bor, odnosno postrojenjem za tretman otpadnih rudničkih voda, koje se, po njihovim navodima, gradi bez građevinske dozvole i saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

I.K.

Prethodni članak

Samostalni umetnici izborili povlašćenu cenu javnog prevoza zbog specifičnog radnog statusa

Korona, klima, kapitalizam – kako da spremniji dočekamo buduće krize?

Sledeći članak