Blokada suda u Novom Sadu: do puštanja pritvorenih iz zatvora na Klisi

Jutros pre 7 časova je počela blokada zgrade Višeg suda u Novom Sadu. Građani i građanke traže puštanje na slobodu šestoro aktivista i aktivistkinju Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav.

Blokada je počela nešto pre početka rada suda, građani su blokirali sva četiri ulaza u zgradu. U zgradi je veliki broj pripadnika žandarmerije. U jednom trenutku je došlo do guranja između policije i građana na ulazima, bačen je i biber sprej.

Nakon ovih incidenata policija se povukla u zgradu a zaposleni su izašli napolje i tom prilikom izviždani. Jedna radnica suda je ušla u diskusiju sa okupljenim građanima i građankama, kao i Milanom Čankom, sinom Marije Vasić, pritvorene aktivistkinje koja štrajkuje glađu i žeđu.

Podsetimo, Marija Vasić je u štrajku i odbija hranu, vodu i infuziju već više od 50 sati. Građani i oni koji je poznaju navode da je njeno zdravlje već ugroženo.

Ana Brnabić kaže da su aktivisti u Novom Sadu pritvoreni zato što su planirali “terorističke akcije, pokretanje građanskog rata i ugrožavanje života” predsednika Srbije Aleksandra Vučića, piše portal N1.

“Planirali (su) kako da manipulišu ljudima koji su išli na blokaderske proteste zato što su znali da i većina tih ljudi nije za početak građanskog rata i nije za nasilje”, kazala je Brnabić na televiziji Hepi.

Ona je rekla da je snimak sastanka aktivista Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije STAV koji je emitovan na više televizija 14. marta, napravio jedan od tih aktivista i “predao državnim organima”, te dodala da je “problematično” što to nisu snimile službe bezbednosti, prenosi ovaj medij.

Sa druge strane, branioci okrivljenih su u više navrata tvrdili da je sporni sastanak snimala nezakonito Bezbednosno-informativna agencija (BIA), što kako kažu, ne može biti dokaz na sudu.

Podsećamo, šestoro aktivista i aktivistkinja Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav su uhapšeni 14. marta dok je za još šestoro raspisana poternica jer nisu u državi. Pritvorenima je pre dva dana produžen dvomesečni pritvor na još 30 dana sa obrazloženjem da će on trajati sve dok traju okolnosti u kojima mogu ponoviti delo, odnosno studentski protesti širom zemlje.

I.M.

Prethodni članak

Između Jugoslavije, Kube i Angole: izložba o tehnološkoj saradnji i postkolonijalnom razvoju

Jugoslovenski Dan pobede – 80 godina kasnije

Sledeći članak