Đuro je tu da bi najavio izbore

Predlog za novog mandatara Vlade Srbije je dr Đuro Macut. Iako ima onih koji ne sumnjaju u stručne kvalitete poznatog endokrinologa, malo ko zaista veruje da će budući premijer na bilo koji način zaista autonomno voditi politiku Vlade na čijem će čelu biti.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, je nakon konsultacija sa strankama koje čine većinu u Narodnoj skupštini, u nedelju uveče objavio da je za novog mandatara Vlade predložio profesora dr Đura Macuta. Odluka koju je Vučić potpisao će stupiti na snagu od dana objavljivanja u Službenom glasniku, a očekivano je da će nova Vlada na čelu sa Macutom položiti zakletvu do 18. aprila, što je zakonski rok za njen izbor.

U javnom obraćanju Vučić je rekao da Macut „poseduje profesionalne i lične kvalitete, posvećenost i stručnost za obavljanje funkcije predsednika vlade“. I ne može se reći da, široj javnosti nedovoljno poznat, dr Đuro Macut nema profesionalnih kvaliteta s obzirom da je priznat kao jedan od najvećih evropskih stručnjaka za endokrinološke probleme. I nije da gospodin Macut nema šta da radi, naprotiv posla ima na pretek.

Prema procenama u Srbiji sa dijabetesom živi oko 800.000 ljudi i taj broj, nažalost, raste i oni su prvi u redu za čekanje na endokrinološke preglede. Pomoć specijalista kakav je Macut zahteva i više od 400.000 parova koji imaju problem sa neplodnošću, odnosno sterilitetom. Dok skoro svaka šesta osoba u Srbiji ima hroničnu autoimunu upalu štitne žlezde, koju leče endokrinolozi. Na to treba dodati i da je Srbija prva u Evropi po broju žena u prevremenoj menopauzi, koja stiže i pre 40. godine – određivanje terapija je nemoguće bez stručnih endokrinologa.

Ipak, dr Đuro Macut nije dobio mesto premijera kako bi rešio ove probleme velikog broja građana. Budući premijer ne želi pre svog ekspozea da se oglašava o tome šta su problemi kojima će se baviti njegova Vlada, ali je to umesto njega učinio, pogađate – Vučić: „da reši regionalna pitanja, pitanje američkih carina, da ubrza evropski put i obnovi nivo direktnih investicija, koje su od početka godine manje za 700 miliona evra nego u istom periodu prošle godine“.

Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić; Foto: Predsedništvo Srbije / Dimitrije Goll

A šta je sa studentskim zahtevima?

Pa ništa. Sasvim je jasno da novi manatar i buduća Vlada nisu tu kako bi zaista odgovorili na studentske zahteve iza kojih stoji veliki broj građana, niti kako bi se izborili sa korupcijom i kriminalom ili odgovorili na zahteve o sređivanju izbornih uslova.

Jasno je i da je Macut samo još jedan, kako na društvenim mrežama kažu, „čičičić“ – čovek koji je došao u dodir sa vrhom vlasti i koji nesumnjivo ima znanja, stručnosti i priznanja, ali koji je prihvatio da igra ulogu lutke čijim će potezima u potpunosti neko drugi, znamo ko, upravljati. Postavljanje Macuta na mesto premijera je samo kupovina vremena da se spreme neki sledeći izbori, a ono što vlast zna je da bez obzira na to kakvi su izborni uslovi – oni se dobijaju pre samog glasanja.

A kako bi SNS sebi osigurao novi dobar rezultat na izborima verovatno će nastaviti sa pritiskom na studente koji su u blokadi, na sve one koji ih aktivno podržavaju – na prosvetare, na univerzitetske radnike i radnice, kao i na sve organizacije i pojedince i pojedinke koji budu glasni u zahtevanju odgovornosti vlasti i sistema za stanje u državi.

Jedan važan korak ka pripremi za sledeće izbore je već napravljen. Nedavna prodaja SBB-a koja je dovela do drugačije raspodele kanala koje građani mogu gledati na svojim televizorima nikako nije mala stvar. Bez obzira što svako može da namesti koji će mu kanali stajati na kojem mestu, malo ko će to zaista i uraditi. Čak i onima koji su preferili kanale United media (N1, Nova), kanali sa nacionalnom frekfencijom koji su pod indirektnom kontrolom vlasti će postati vidljiviji. Dijaspora je ostala bez izbora, odnosno oni trenutno kod legalnih operatera nemaju mogućnost gledanja onih televizija koje nisu „prorežimske“.

Bez obzira da li će vlast pokušati ili ne da utiče na uređivačku politiku medija koji rade u javnom interesu, nesumnjivo je da će imati tehničke mogućnosti da utiče na vidljivost onih sadržaja koji nisu naklonjeni politici režima.

Za to vreme većina medija će prenositi sliku velikog stručnjaka Đura Macuta koja će stajati kao zavesa iza koje se krije režim u fazi raspadanja. Onima koji žele da se takva slika Srbije promeni, a poslednji meseci pokazuju da je takvih zaista puno, ostaje da se organizuju i oslikaju drugačije društvo.

M.M.

Prethodni članak

Danas marš medicinskih radnika i radnica u Novom Sadu

Predsednik Evropske levice o rudarenju litijuma u Srbiji: „Pohlepa korporacija ugrožava vladavinu prava i stabilnost“

Sledeći članak