I Studenica se brani zborom!

Da reka Studenica i sve oko nje ne bi stradalo zbog brane visoke 30 a široke 100 metara, u nedelju, 13. aprila će u mestu Ušće kod Kraljeva biti organizovan zbor.

U nedelju, 13. aprila 2025. godine sa početkom u 12 časova, u Domu kulture u Ušću biće održan zbor građana zbog planirane izgradnje „male“ hidroelektrane Studenica S4 – Gradina, koja preti da trajno izmeni tok i prirodni karakter reke Studenice

Izgradnja „male“ hidroelektrane Studenica S4 – Gradina, koja preti da trajno izmeni tok i prirodni karakter reke Studenice – jedne od najvrednijih reka Srbije, prepoznate i na nacionalnom i na međunarodnom nivou po svojoj ekološkoj i kulturno-istorijskoj važnosti, navode u saopštenju organizatori.

„Građani su se na ovaj korak odlučili nakon što su iscrpeli sve institucionalne mehanizme zaštite reke, uključujući obraćanja nadležnim institucijama, podnošenje prigovora i peticija. U borbi za očuvanje Studenice, više od 200 naučnika i stručnjaka iz oblasti biologije, ekologije, geologije i zaštite prirode pružilo je podršku zahtevima građana da se obustavi ovaj projekat i da se poštuju principi održivog razvoja“, konstatuje se.

Zbor organizuje građanska inicijativa „Spasimo Studenicu“, uz podršku inicijativa „Pravo na vodu“ i „Sačuvajmo planinske reke Kraljeva“, sa ciljem da informiše javnost o razmerama potencijalne štete i da pozove na zajedničko delovanje u zaštiti ovog dragocenog prirodnog dobra. Početak zbora je zakazan za 12 časova, a okupljanje i diskusija će se održati u Domu kulture u Ušću.

Reka Studenica; Foto: Tijana Jevtić
Reka Studenica; Foto: Tijana Jevtić

Ugrožene pijaća voda i biodiverzitet

Podsetimo, naučna zaednica je ocenila da bi pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i na sveukupne ekosisteme koji uključuju i veliki broj retkih, reliktnih, zaštićenih, strogo zaštićenih i endemičnih vrsta biljaka i životinja i čineći ovo područje jedinstvenim refugijumom flore i faune od svetskog značaja.

Organizatori skreću pažnju na to da bi brana visoka 30 metara stvorila bi veštačko jezero dužine skoro 1,5 kilometar, „čime bi bila ugrožena priroda, pijaća voda i biodiverzitet ovog područja“. Kako se naglašava, reka Studenica je već opterećena – ovo bi bila sedma mini-hidroelektrana na njenom slivu. Od izgradnje koristi imaju isključivo privatni investitori, dok lokalna zajednica snosi posledice. Građani se bore da zaštite pravo na zdravu životnu sredinu, vodu i budućnost svoje dece.

I.K.


Prethodni članak

„Bez obzira na granice između nas, delimo isti cilj“: Studenti u blokadi podržali kolege u Turskoj

Ko ima pravo na štrajk i pravo na rad – tribina portala Mašina

Sledeći članak