Pravni fakultet u Novom Sadu na svom sajtu izdao je obaveštenje da je završena elektronska prijava ispita za januarski ispitni rok u školskoj 2024/25. godini i da se za polaganje ispita prijavilo 1.859 studenata, što predstavlja više od polovine od ukupnog broja studenata na Pravnom fakultetu.
„Nastavnici i saradnici uvažavajući slobode i prava građana garantovane Ustavom Republike Srbije, zakonima i drugim aktima podržali su zahteve studenata. Takođe, izglasano je da se obustavljaju predavanja, vežbe i vannastavne aktivnosti. Pravni fakultet insistira na poštovanju zakona, slobodi kretanja i svim drugim pravima i slobodama i uvažavanju različitih stavova. Januarski ispitni rok, u skladu sa usvojenim Kalendarom nastave, počinje 15.1.2025. godine“, navodi se u obaveštenju i dodaje da će fakultet, u skladu sa zakonom, radi ostvarivanja prava studenata garantovanih Ustavom i zakonom, obezbediti „nesmetano održavanje ispita u bezbednim uslovima“.
Ne tako zastrašeni
Medijski tim studenata Pravnog fakulteta u blokadi za Mašinu kaže da se ispiti neće održati unutar zgrade fakulteta. „Odgovor studenata u blokadi je isti kao i do sad – rok se odlaže“, za Mašinu navode članovi medijskog tima koji su odabrali da ostanu anonimni.
Gde će, ili kako će Pravni fakultet u Novom Sadu obezbediti nesmetano održavanje ispita, ako studenti kažu da ispita neće biti u zgradi fakulteta? Prema članu 105. Zakona o univerzitetu „Ispit se polaže u sedištu visokoškolske ustanove, odnosno u objektima navedenim u dozvoli za rad“.
Ono što studenti Pravnog fakulteta nisu hteli da komentarišu jeste „Peticija za održavanje januarskog roka na svim fakultetima u Srbiji“, koja za sada broji preko 800 potpisa, a možete je pronaći na ovom linku. Peticiju potpisuje „neformalna grupa studenata“, koja izražava nezadovoljstvo trenutnom situacijom u vezi sa blokadama fakulteta koje ometaju njihovu akademsku godinu i traže hitnu reakciju nadležnih organa.
Nakon nekoliko komentara koji se odnose na mogućnost studiranja, među potpisnicima se pojavljuje i Franjo Tuđman koji „podržava studente koji su za učenje i dom spremni“. Zatim sledi niz potpisa sa lažnim identitetima istorijskih ličnosti, političara i slično. Samo neki od potpisanih koji „podržavaju okončanje blokada“ su Adolf Hitler, Aljbin Kurti, Erik Kartman, Donald Tramp, Pol Pot, Aca Vučić, Ante Pavelić, Šrek, Džingis Kan, Putin, Isus Hrist…
I tako stranicu za stranicom. Studenti u blokadi su očigledno odlučili da se malo našale, a da nije njihovih lažnih potpisa ova peticija možda ne bi dostigla ni 800 potpisnika.
A.G.A.