„Klimatska kriza na putu da uništi kapitalizam“, ocena iz osiguravajućih društava

Iz upravnog odbora jedne od najvećih osiguravajućih kompanija na svetu stiže upozorenje da osiguranje više neće moći da ponudi pokriće za mnoge klimatske rizike.

Izliveni Jadar; Foto: Ne damo Jadar

Da li vam se desilo da na instagramu odgledate klip u kom se tvrdi da one koji poriču postojanje klimatskih promena u suprotno mogu da ubede samo – osiguravajuće kompanije?

„Kada je video da osiguravajuće kompanije uračunavaju velike rizike od ekstremnih vremenskih uslova izazvanih klimatskim promenama, moj konzervativni otac je prvi put u životu pomislio da mu možda ipak godinama ne govorim laži“, navodi se u jednoj objavi na društvenim mrežama.

Osiguravajuće kuće zaista već duže u rizike po život, zdravlje i imovinu uračunavaju mogućnost da oni budu ugroženi poplavama, sušama, tajfunima… Već u skladu s podnebljem, učestalošću ekstremnih vremenskih uslova i procenama klimatskih stručnjaka.

Osiguranje uskoro više neće moći da pokriva klimatske rizike

Pojedini predstavnici su otišli i korak dalje, pa je Ginter Talinger, član odbora Allianz SE, jedne od najvećih svetskih osiguravajućih kompanija, za Gardijan prokomentarisao da klimatske promene ugrožavaju kapitalizam.

„Svet se brzo približava prosečnim temperaturama u čijim uslovima osiguranje više neće moći da ponude pokriće za mnoge klimatske rizike“, konstatovao je Talinger, dodajući da bez osiguranja mnoge druge finansijske usluge, od hipoteka do investicija, postaju neodržive.

Hitno je potrebna akcija da bi se sačuvali uslovi pod kojima tržišta – i sama civilizacija – mogu da funkcionišu, kaže visoki predstavnik Alijanza

„Globalne emisije ugljenika i dalje rastu, a trenutne politike će rezultirati porastom globalne temperature između 2,2C i 3,4C iznad predindustrijskih nivoa. Šteta u 3C će biti tolika da vlade neće moći da obezbede finansijsku pomoć i biće nemoguće prilagoditi se mnogim klimatskim uticajima“, rekao je Talinger.

Jedno gorko „Lepo smo vam rekli“

Talinger se ne zalaže a promenu sistema. U nastavku svog izlaganja, on je izneo da treba očuvati „uslove pod kojima tržišta, finansije i sama civilizacija mogu da nastave da rade“, izjednačavajući operativnost tržišta sa civilizacijom samom.

Sasvim drugačije je gledište hiljada naučnika koji svake godine istražuju klimatske promene u okviru Međunarodnog panela za klimatske promene (IPCC). Podsetimo, Međunarodni panel za klimatske promene (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) je organizacija koju su 1988. godine osnovale Svetska meteorološka organizacija (SMO) i Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP). U njegovom radu učestvuje preko 2500 naučnika i stručnjaka iz čitavog sveta, koji pišu izveštaje i uputstva za sprovođenje Okvirne konvencije UN o promeni klime i pratećih međunarodnih dogovora.

Kako smo tada pisali, 2021. je procureo izveštaj u kom naučnici iz IPCC-a ocenjuju da se samo odustajanjem od kapitalizma može izbeći ekološka katastrofa globalnih razmera.

Neophodno drastično smanjenje emisija štetnih materija je nemoguće postići dovoljno brzo u okvirima kapitalističkog modela ekonomije, sa njegovim pretpostavkama o korišćenju sve više i više energije i sirovina, konstatovano je u radnoj verziji izveštaja Medjunarodnog panela za klimatske promene koju su medijima ujesen 2021. dostavile grupe Scientist Rebellion and Extinction Rebellion Spain.

U procurelom delu izveštaja se iznosi stav da je neophodna globalna tranzicija ka održivom privrednom modelu. U njemu se, štaviše, zalaže i za ekološku pravdu. Naime, navodi se da se prilikom formulisanja metoda za tranziciju moraju uzeti u obzir istorijske razlike u emisijama štetnih gasova između različitih država, između ruralnih i urbanih regiona, te, najvažnije, rastuće nejednakosti između siromašnih i „opsceno bogatih“.

I.K.

Prethodni članak

„Pokret za narod i državu“ iliti ćud i dlaka

Neutralni eksperti ili prikriveni interesi?

Sledeći članak