Vlada Srbije se oglušila na apele ekoloških organizacija i Evropske unije da ukine naknadu za obnovljive izvore energije, koju Elektroprivrede Srbije naplaćuje građanima uz račune za struju, i umesto toga je povećala pet puta, javlja Balkan Green Energy News.
Ova naknada je uvedena 2013. godine i omogućavala je proizvođačima električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) da struju naplaćuju po višoj ceni, sa ciljem podsticanja ulaganja u OIE. Sredstva dobijena naplatom naknade, javnosti poznate i kao feed-in tarifa, pretežno su preko Elektroprivrede naplaćivali investitori u male derivacione hidroelektrane.
U Srbiji je dosad izgrađeno nešto manje od 150 od planiranih 850 MHE. Njihova izgradnja je zbog narušavanja životne sredine, poljoprivrednih i turističkih potencijala, te ugrožavanja snabdevanja meštana pitkom vodom, izazvala revolt stanovništva na Staroj Planini, Vlasinskom kraju, Kraljevu i drugde.
Podsetimo organizacije CEE Bankwatch Network, Euronatur, RiverWatch i WWFAdria su upozorile da će Srbija u slučaju da se sve MHE izgrade žrtvovati oko 2.200 kilometara planinskih vodotokova zarad najviše 2-3.5% potreba za električnom energijom na godišnjem nivou.
Od kad je feed-in tarifa uvedena Evropska unija je prepoznala štetnost malih hidroelektrana i od njih odustala, što je preko relevantnih tela savetovala i Srbiji, pozvavši je na usklađivanje zakona i pravilnika sa aktuelnim zaključcima struke i regulativom EU.
Pored toga što je preporučila da se umesto na MHE Srbija fokusira na fabrike vetra, solarne panele i iskorišćavanje biomase, EU se zauzela za odustajanje od feed-in tarifa.
Umesto toga, Srbija je ne samo propustila priliku da u januaru ne obnovi Uredbu o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, već je sada i povećala iznos naknade za OIE.
I.K.