Prema nezvaničnim saznanjima beogradskih medija, lift je iznenada krenuo i smrtno povredio radnika koji ga je popravljao, a koji je inače bio zadužen za održavanje vodovoda, prenosi N1.
Prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje tokom 2022. godine registrovano je 64 smrtnih povreda na radu. Godinu pre toga registrovano je 45 smrtnih povreda na radu, dok u prethodnih deset godina zvanične statistike pokazuju da u proseku na radu život izgubi 45 osoba godišnje.
Stručnjaci i sindikati već nekoliko godina unazad upozoravaju da je sistem bezbednosti i zaštite zdravlja na radu u Republici Srbiji neophodno unaprediti kako zakonski, tako i u praksi. Iako je novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu nedavno usvojen, i radnici i radnice, i sindikati ali i stručna javnost je godinama upozoravala na neadekvatnu primenu i prethodnog zakona kao i na potkapacitiranost Inspektorata za rad.
Prema navodima platforme Solidarnost, „u Srbiji ima tek nešto više od 200 inspektora za rad, iako je još 2020. godine postavljen zadatak da ih bude 360. To znači da na jednog inspektora, ako gledamo zvanične statistike zaposlenosti, trenutno imamo više od 10.000 radnika i radnica.“ Treba imati na umu da je tek oko polovine inspektora specijalizovana za pitanja bezbednosti i zaštite zdravlja na radu, dok integrisani inspekcijski nadzor” ne može nadoknaditi ovaj nedostatak jer inspektori koji su pravnici i bave se radnim odnosima ne mogu adekvatno pokrivati nadzor koji se tiče drugih struka, navode iz ove organizacije.
Melanija Lojpur, portparolka Solidarnosti za Mašinu kaže da se nastavlja tragični bilans pogibije radnika. Kao Politička platforma Solidranost i deo stranke Zajedno imamo obavezu da zapitamo institucije šta rade kako bi se ovaj tragičan bilans pogibija radnika zaustavio, navodi Lojpur i dodaje: „Od početka godine pokušavamo da izvučemo ministra Selakovića pred medijsko lice Srbije, kako bi nam objasnio kako radi svoj posao i šta će uraditi kako bi se zastrašujuća situacija u Srbiji kada je reč o položaju radnika popravila.“
Na iste probleme upozorava i Zeleno-levi front u pisanom saopštenju: „Zaposleni u Srbiji rade u veoma teškim uslovima, a standardi bezbednosti i zdravlja na radu se ignorišu. Godišnje u Srbiji više od 50 ljudi pogine na radnom mestu, a poslodavci koji su za to odgovorni često izbegavaju odgovornost“ i dodaju da zaposleni u Narodnoj skupštini rade pod velikim pritiskom i manje su plaćeni od onih koji rade u drugim državnim organima. „Zahtevamo da se sprovede hitna i temeljna istraga i utvrdi da li je u ovom slučaju došlo do kršenja standarda bezbednosti na radu“, navodi se.
„Odgovornost mora biti temelj društvenosti koju moramo vratiti, pijetet prema žrtvama i porodicama mora biti osnov humanog sistema koji se takođe mora uspostaviti na ovim prostorima. Nedopustivo je da radnici budu topovsko meso u ovoj prvobitnoj akumulaciji kapitala i ogromnom klasnom raslojavanju, koje ne pita za cenu ljudskog života. Porodici poginulog radnika izražavamo naše najdublje saučešće i obećavamo da ćemo uspostaviti drugačiji sistem vrednosti u Srbiji. Srbija može biti zemlja dostojanstvenog i sigurnog života za sve nas“, zaključuje Lojpur.
I.P.