Ni korak nazad: protest protiv izmena Zakona o parničnom postupku

„Zahtevamo povlačenje sramnog Nacrta Zakona o parničnom postupku i raspuštanje radne grupe koja je osramotila pravničku profesiju“, poručuju organizatori protesta.

Protest protiv Nacrta o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku održan je danas u Beogradu u organizaciji pokreta advokata „Ni korak nazad”.

Protest je počeo u deset časova pre podne ispred Advokatske komore Srbije, odakle su demonstranti poveli protestnu šetnju do Vrhovnog kasacionog suda i Skupštine. Na ulicu protiv ovog zakona danas je izašlo nekoliko stotina ljudi.

„Niko nema pravo da gazi bilo koji zakon ili ustav Republike Srbije!“ upozorili su advokati na protestu i naglasili da je Ministarstvo prekršilo zakonske propise pri izradi spornog Nacrta.

Tokom pres konferencije uoči protesta advokatica Milica Mitrović izjavila je da je „krajnje sporan“ način kako se došlo do Nacrta o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, i da predstavnici advokata nisu imali adekvatno učešće, prenosi Beta.

Nakon što je Nacrt zakona postao poznat javnosti preko 80 organizacija civilnog društva je od Ministarstva pravde tražilo njegovo povlačenje. U svojim analizama i saopštenjima upozorile su i na opasnost koju Nacrt donosi po medije i aktiviste, kao i na previsoke sudske takse zbog kojih građani mogu ostati bez sudske zaštite.

Protest protiv izmena Zakona o parničnom postupku, jul 2021; Foto: Predrag Momčilović / Mašina

Opasno po građane, aktiviste i medije

Kako smo ranije pisali, prema Nacrtu o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, efektivno bi se ograničilo pravo na pristup sudu, a negativne posledice bi osetili mnogi, naročito aktivisti i mediji.

Posledice bi bile naročito teške kada je reč o odgovoru na tužbu. Ako se taksa ne bi platila na vreme, smatralo bi se da odgovor na tužbu nije ni podnet, što bi vodilo donošenju presude zbog propuštanja i gubitku spora, piše Milijana Trifković u svojoj analizi koja je dostupna na Mašini.

Trifković objašnjava da tzv. SLAPP tužbe protiv medija i aktivista, na koje udruženja upozoravaju, jasno ilustruju opasnosti koje nosi fikcija da podnesak na koji nije plaćena taksa nije ni podnet.

Dve skorašnje tužbe protiv urednice i osnivača agencije Jugpress, koji za odgovore na tužbu moraju platiti takse oko 100.000 dinara dobro ilustruju ovaj problem, objašnjava Trifković. „Ako bi neplaćanje taksi u roku od osam dana povlačilo fikciju da odgovor na tužbu nije ni podnet, to bi značilo uskraćivanje mogućnosti da iznesu svoje argumente i dokaze, a verovatno i gubitak spora i obavezu plaćanja naknade štete koja ugrožava opstanak medija.“

Za detaljan pregled problema u vezi sa Nacrtom o izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku preporučujemo analizu koja je dostupna ovde.

A.J.

Prethodni članak

Sindikati su na pogrešan način predstavljeni u udžbenicima ekonomije smatraju iz Saveza samostalnih sindikata Srbije

„Sloboda je uvek sloboda onih koji drugačije misle“. Nekoliko crtica o Rozi Luksemburg

Sledeći članak