Nakon što je Apelacioni sud u Novom Sadu odlučivao o žalbama i odlučio da troje aktivistkinja i aktivista Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav pusti iz Okružnog zatvora u Novom Sadu na meru kućnog pritvora bez prava na posete i korišćenje interneta, a za ostalu trojicu vratio na odlučivanje Višem sudu, odluka o produžetku pritvora je potvrđena sa sličnim obrazloženjem kao i u prethodnoj.
Advokati trojice aktivista će na ovu odluku ponovo uložiti žalbe.
U međuvremenu blokada suda od strane studenata se nastavila, sa zahtevom da se aktivisti puste iz pritvora.
Pritisak na sudstvo?
Nakon puštanja troje u kućni pritvor, najviši državni zvaničnici su imali burne reakcije. Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da ne postoji nijedna zemlja u svetu da je neko posle dva meseca izašao iz pritvora, a da je optužen za tako teško krivično delo. Podsetimo, dvanaest aktivistkinja i aktivista od čega je šestoro u pritvoru a šestoro van države su optuženi za pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije.
„Neće biti normalnog života, dok se pravo i pravda ne vrate u Srbiju. Za pravo i pravdu naterali ste nas. Naterali ste nas svojim banditizmom, huliganizmom, svojim nasiljem na svakom mestu, sada će pravo i pravda biti u potpunosti vraćeni u Srbiju“, rekao je Vučić nakon odluke da se troje puste u kućni pritvor.
On je u uključenju za TV Informer nakon ove odluke Apelacionog suda naglasio da neće služiti oni tužioci i one sudije koji podržavaju banditizam, huliganizam i protivpravno ponašanje i nepravo i nepravdu, već oni koji imaju čast i koji imaju obraz i koji će da štite državu Srbiju.
Predsednik vladajuće Srpske napredne stranke Miloš Vučević na odluku Apelacionog suda je reagovao tako što je na društvenoj mreži X rekao da će ta stranka pozvati svoje članstvo, simpatizere i građane na blokadu suda u Novom Sadu, kako bi četvorica aktivista te stranke bila puštena iz pritvora u kojem se nalaze četiri meseca. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je podržao ovu ideju.
Podsetimo, četvorica aktivista SNS-a su u prtvoru od januara kada je došlo do incidenta u kome je studentkinji polomljena vilica ispred prostorija ove stranke u Bulevaru oslobođenja u Novom Sadu. Oni se sumnjiče da su pretukli dvoje studenata tom prilikom, od kojih je jedna studentkinja teže povređena, nakon čega je Vučević 28. januara podneo ostavku na mesto premijera.
„Sad neće moći da im prođe ni policija, niti oni, niti bilo ko drugi, dok ne donesu odluku o puštanju na slobodu ovih lica, a onda ćemo da vidimo šta dalje“, rekao je Vučić za televiziju Informer.

Svaki se čovek prepusti emocijama ponekad
Nakon rekacija javnosti da su ove reakcije izuzetan pritisak na nezavisno sudstvo, te neprihvatljive za javne funkcionere i instituciju predsednika Republike, Vučić je rekao da je reagovao gnevno jer je samo čovek.
„Mogli su da kažu da sam bio ljut ili bio besan. Nije daleko od istine. Prosto, čini mi se da se svaki častan čovek tako oseća. Čini mi se da se svaki normalan čovek u ovoj zemlji tako oseća. Već dugo vremena, ne od juče, kod nas je sve okrenuto naopačke. Trebalo bi, valjda, svi da se divimo đacima i studentima koji ne uče i ne rade, a da osuđujemo, linčujemo i tučemo one koji bi da uče“, naveo je Vučić za Pink.
Studenti i građani i dalje blokiraju zgradu Višeg suda u Novom Sadu zbog odluke o produženju pritvora za trojicu aktivista. U neđuvremenu se saznalo da je jedan od njih, Davor Stefanović, pretučen u Okružnom zatvoru i da ima dva preloma nosa. Organizacije civilnog društva su zbog toga tražile reakciju Zaštitnika građana koji je međutim rekao da navodi medija o prebijanju Stefanovića nisu tačni.
I.M.