Radnici Aerodrom keteringa su stupili u potpunu obustavu rada

Radnici u proizvodnji preduzeća Aerodrom ketering saopštili su da su danas stupili u potpunu obustavu rada do ispunjenja svojih zahteva. Odluku je doneo Prinudni štrajkački odbor, nakon što je, kako kažu, poslodavac prekršio potpisane dogovore i nije izmirio svoja dugovanja prema radnicima.

avion na beogradskom aerodromu

Zahtevi radnika Aerodrom keteringa koji su stupili u štrajk su da poslodavac isplati sve zaostale doprinose prema državi, odnosno socijalno i zdravstveno osiguranje radnika i radnica, koje, kako se navodi u saopštenju, poslodavac ne uplaćuje od novembra prošle godine.

„Zbog ovoga, preko sto radnika Aerodrom keteringa, ali i čitave njihove porodice, već 3 meseci nemaju zdravstveno osiguranje i ne mogu da produže svoje knjižice. Ističemo da među njima ima obolelih i od najtežih bolesti, kao i onih kojima su operacije otkazivane zbog ovoga. Naši sigurni i zagarantovani odlasci u penziju takođe su ugroženi“, navodi se u saopštenju štrajkačkog odbora.

Radnici smatraju da nisu naišli na razumevanje poslodavca iako su ga o ovim problemima blagovremeno upoznali uprkos činjenici da su obustavu rada od 1. septembra prekinuli nakon nekoliko sati nakon što je poslodavac obećao da će problem biti rešen do 20. septembra. Oni navode i da su o svemu obavestili i predsednika države Aleksandra Vučića, predsednicu Vlade Anu Brnabić i ministra finansija Sinišu Malog, „upravo imajući u vidu da je rad Aerodrom keteringa od nacionalnog značaja za našu državu“.

Prema saznanjima radnika, Aerodrom ketering je imao rekordne prihode u julu i avgustu ove godine, sa preko 800 hiljada putnika koji su prošli beogradskim aerodromom. Međutim, „i pored toga Aerodrom ketering nije našao za shodno da izmiri svoje obaveze prema radnicima, a koliko nam je poznato, ni prema nizu dobavljača“, stoji u saopštenju štrajkača.

Otkaz predsedniku sindikata Draganu Kabiću

Krajem maja ove godine predsednik Samostalnog sindikata u Aerodrom keteringu je dobio otkaz, o čemu ste mogli da čitate na Mašini.

„Otkaz sam dobio dva dana nakon što sam napunio 35 godina staža u tom preduzeću. To mi je valjda bila nagrada za tolike godine rada“, izjavio je Kabić za Mašinu.

On smatra da je „jedan jedini razlog za otkaz sigurno sindikalni rad“. Kako nam je ranije objašnjavao Kabić, u sindikatu su u decembru 2020. godine otkrili da porezi i doprinosi za radnike nisu plaćeni za čak šestnaest meseci. U firmi je došlo do restruktuiranja, odnosno od jednog pravnog lica je stvoreno nekoliko njih, kako je pojasnio Kabić: „Svi koji su prebačeni u nove firme su imali overene knjižice, međutim onaj deo ljudi koji je ostao u staroj firmi, Aerodrom ketering, nije imao overene knjižice“.

Strah sindikata je bio da vlasnici firme, biznismeni iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije, planiraju da se povuku sa tržišta i da pošto nisu imali značajna ulaganja u infrastrukturu i opremu, radnici ne bi mogli nakon toga da naplate svoja potraživanja. To je bio razlog za pokretanje sindikalnih akcija još od početka godine, pritisak na Kabića kao predsednika sindikata je rastao a zatim je usledio i otkaz. Štrajk koji je danas započeo je samo nastavak borbe radnika Aerodrom keteringa.

Aerodrom ketering opslužuje sve avio kompanije, odnosno njihove letilice, koje koriste Aerodrom „Nikola Tesla“ u Beogradu pa se ukoliko štrajk potraje mogu očekivati zastoji u saobraćaju.

Foto: Morot Hunini / Wikimedia Commons

Podrška i od sindikata „Sloga“

Podrška štrajkačima je stigla i od Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ koji saopštavaju da „u skladu sa sindikalnom solidarnošću daju punu podršku Štrajkačkom odboru i radnicima Aerodrom keteringa koji su od ponoći stupili u potpunu obustavu rada do ispunjenja zahteva“.

Iz „Sloge“ najoštrije osuđuju otkaz predsedniku sindikata Draganu Kabiću, kome je, kako navode, suprotno zakonima i Ustavu onemogućen ulaz u zonu Aerodroma i prisustvo sindikalnim aktivnostima u Štrajkačkom odboru.

U ovoj sindikalnoj centrali smatraju da je nedopustivo da se radnicima ne uplaćuju doprinosi i da radnici i njihove porodice već tri meseca nemaju overene zdravstvene knjižice. „Zato pozivamo državu i njene institucije, posebno Inspekciju rada da odmah počne da radi svoj posao, profesionalno, bez pritisaka, posebno iz vlasti“, navodi se u saopštenju „Sloge“.

M.M.

Prethodni članak

Sindikat prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“: Škole ne mogu da uštede 15% energije, ne treba nam povratak u 12. vek

Autonomni ženski centar: „Reagujte pre zločina, ne posle!“

Sledeći članak