Zahtev da pokrene postupak RERI je uputio Ustavnom sudu jer je plan donet u neskladu sa procedurom propisanom Zakonom o planiranju i izgradnji, navodi se u pratećem saopštenju.
Iz RERI-ja skreću pažnju Ustavnog suda i javnosti na to da je rok za izradu spornog plana bio 30. jun 2011. godine, i to na osnovu Odluke o izradi GUP-a koja je donesena davne 2009. godine. Javni uvid u nacrt plana je organizovan čitavu deceniju nakon roka za izradu plana, krajem decembra prošle godine.
Takođe, u proceduri je preskočen jedan od najvažnijih koraka (po važećem zakonu), rani javni uvid, što za posledicu po oceni Jovana Rajića iz RERI-ja ima nametanje plana građanima.
U saopštenju se ocenjuje da GUP NS 2030 dovodi Novi Sad na korak bliže realizaciji projekta poznatog kao „Novi Sad na vodi“ time što omogućava izgradnju nove linije nasipa za odbranu od poplava „koji će ‘ograditi’ Šodroš, Kameničku adu i brodogradilište ‘Novi Sad’“, omogućavajući da se 160 hektara priobalne zone u kojoj je zabranjena gradnja, odnosno površina koja je ekvivalentna površini 320 fudbalskih terena, pretvori u građevinsko zemljište, navodi se.
Podsetimo, protiv usvajanja GUP NS 2030 bila je stručna javnost, a građani su na njega uputili preko 12.000 primedbi i organizovali protest „Protiv GUP-a – svi za Novi Sad!“ na koji je privatno obezbeđenje odgovorilo primenom nasilja.
„U nedostatku informacija, uz vođenje netransparentnih postupaka i onemogućavanje građana da deluju kroz institucije, očekivana je i razumljiva njihova zabrinutost“ dodaje se u saopštenju Regulatornog instituta za obnovljive izvore energije.
I.K.