Nakon što su studenti tokom večernjih časova upali u zgradu Studentskog kulturnog centra Beograd (SKC) i okupirali ga, pozvali su sve studente da im se pridruže na plenumu kako bi diskutovali i glasali o blokadi ove studentske institucije kulture, kao i studentskim zahtevima.
Tom prilikom su pozvali i građane da se okupe ispred same zgrade SKC-a kako bi im pružili podršku i zaštitili se od svih potencijalnih pretnji i poručili:
„Studentski kulturni centri su otuđeni od univerziteta. Postoje brojne neregularnosti u radu Upravnog odbora. Studenti i profesori čine manjinu u Upravnom odboru i ne rade u korist studenata. Sa pravom možemo tvrditi da program godinama unazad ima slab odaziv među studentima i građanima, a kapaciteti ovih prostora ostaju neiskorišćeni. SKC koji je nekada bio srce beogradskog kulturnog života sada se izdaje privatnim kompanijama i pitanje je vremena kada će u potpunosti nestati.“
Studenti su još izjavili da su tu da bi udahnuli novi život Studentskom kulturnom centru i da bi ga oslobodili:
„Želimo da ponudimo slobodan i kvalitetan kulturni program, da oslobodimo prostor za kritičko mišljenje i samoobrazovanje, da napravimo mesto za nove susrete i razmenu ideja, mesto kome se rado vraćamo i koje je sastavni deo našeg života.“
„Jedva čekamo da širom otvorimo naša vrata i da zajedno stvaramo mesto koje ćemo voleti. Nadamo se da se vidimo u što većem broju“, poručili su.

Studenti i studenkinje su ovom prilikom zamolili i za pomoć ko god je u prilici da donira vreće za spavanje, ćebad, podloge, hranu, grejalice, lampe, produžne kablovi i druge osnovne materijale i namirnice kako bi uspeli u svojim ciljevima.
„Jer je naše mesto ovde, SKC studentima!“ naglasili su razloge okupacije ove značajne studentske institucije.
Baljak: „SKC ponovo u rukama pravih ljudi“
Tokom sinoćnje okupacije, mnogi građani su se okupili ispred zgrade SKC-a kako bi pružili podršku studentima. Među njima je bio i profesor sa FDU, Janko Baljak, koji je za N1 izjavio da je došao da podrži studente „koji su oslobodili SKC, koji je ključna kulturno-istorijska tačka na mapi ovog grada“.
„Izveli su tu akciju tajno i konspirativno, da ne bi bilo iznenađenja. Ovo mesto zaslužuje da radi ono što je radilo poslednjih 40 godina, da bude pravi studentski krik u kulturi i umetnosti, da ne bude pod lupom i mapom institucija države“, rekao je Baljak.
„Mislim da je jako važno, zato što je ovo kultno mesto u srcu ovog grada, gde smo svi mi crpeli ideje, odlazili na koncerte, tribine, a koje je oteto od svih nas građana, ponovo u rukama pravih ljudi“, poručio je.
SKC: od samoupravne omladinske ustanove do neoliberalne komercijalizacije
Studenski kulturni centar Beograd jedna je od mnogih omladinskih ustanova kulture nastalih u vremenu socijalističke samoupravne Jugoslavije a koja se tokom poslednjih nekoliko decenija transformisala u instituciju nacionalne neoliberalne kapitalističke države.

Čitav niz studentskih i omladinskih institucija u tadašnjoj Jugoslaviji bio je prostor u kome su mladi proizvodili različit kulturno-umetnički i obrazovni sadržaj. Ove institucije su decenijama iskazivale jaku podršku alternativnoj i autonomnoj umetničkoj produkciji, naročito mlađe generacije.
Tokom devedesetih a zatim i neoliberalnih promena dvehiljaditih na različitim nivoima su svoj rad udaljile od principa na kojima su osnovane, pa tako i SKC koji se, osim netransparentnom i neregularnim upravljačkim radom suočavao i sa procesima komercijalizacije infrastrukture i programskog sadržaja.
SKC je sa radom počeo 1971. godine, u zgradi nekadašnjeg Oficirskog doma, kada je, nakon studentskih demonstracija 1968. godine, predat na upravu Univerzitetu u Beogradu.
V.K.