Portal Klima 101 putem društvenih mreža javlja da su prema podacima Evropskog informacionog sistema za šumske požare (EFFIS), od 21. do 28. avgusta požari najveću površinu zahvatili u oblasti Stare planine i Pirota, od skoro sedam hiljada hektara. Prema podacima istog izvora sledi Kučevo sa 1759 hektara, a kod Žagubice trenutno gori 1432 hektara.
„To znači da je u tri aktuelna požara pogođeno preko deset hiljada hektara zemljišta u Srbiji. Poređenja radi, to je površina koja je tokom 2019. izgorela u znatno više požara (190). A upravo ta godina bila je jedna od onih sa burnijom sezonom požara kod nas“, napisali su iz portala Klima 101 na Fejsbuku.
Klima 101 je prenela i vizual sa zahvaćenim površinama koji su izradili naučnici sa Instituta za meteorologiju na Fizičkom fakultetu u Beogradu. „Dugotrajne visoke temperature i dugotrajna suša omogućavaju da požari lakše nastanu, ali posebno da se brže šire i zahvate veće površine, navode iz Instituta“.
Šta to behu kanaderi?
Podsetimo, širenju požara pogoduju visoke temperature, nedostatak kiše i posledice duge suše. Gašenje ometaju i hronično slaba ulaganja u službe zaštite i njihovu opremu. Srbija danas ima nekoliko helikoptera za gašenje požara, a da vlasti SRJ 1997. nisu nedomaćinski prodale četiri kanadera (aviona za gašenje požara) koji su tokom raspada SFRJ zatekli u Tivtu, sada bi imala bar dva. Stara, ali sasvim upotrebljiva. Kako je 2012. pisao Miloš Vasić,
„Zašto ovo pominjem? Zato što su svi zaboravili da je SFR Jugoslavija (deco, nekada je postojala takva zemlja) imala šest ‚Kanadera‘ C-215 i bili su od velike koristi. Jedan je pao, jedan je kanibalizovan za delove, a četiri su bila prodata Grčkoj 1997. godine; uz njih je išlo 13 rezervnih motora i 3500 raznih rezervnih delova. Cijena? Prava sitnica: 24,5 miliona dolara, što bi rekli u Alan Fordu“.
Vasić u istom tekstu konstatuje da su kanadere (zanimljivo, po ceni većoj od cene novih) raskućila vrlo konkretna lica: „A ko je u SR Jugoslaviji klepio? Te je avione prodala – po urednim ovlašćenjima – firma ‘Target’ iz Kneza Miloša, prodavnica sportskog i lovačkog oružja, vlasnik Bruno Vlahović, bivši radnik SDB (upoznao sam ga jednom davno); najskuplje što su prodali pre tih aviona bile su lepe kranjske dvocevke. Iza celog posla bila se nadvila zlokobna senka Milana Milutinovića; ako se neko seća, on je bio ‘predsednik’ SR Jugoslavije, a pre toga istovremeno ministar spoljnih poslova i ambasador u Atini“.
Zašto požari nisu gašeni na vreme?
Svi se slažu da vatrogasci trenutno daju sve od sebe da zaustave požare koji bukte na uglavnom nepristupačnom terenu. Ipak, kako smo ranije pisali, građani su ukazali i na propuste nadležnih. Aktivisti su tako zapitali nadležne zašto se na planini Vidlič kod Stare planine nije reagovalo na lokalizovanju inicijalnog požara, na koji su meštani upozorili dok se mogao ugasiti jednim helikopterom.
Još teže pada pitanje aktivista sa Homolja zašto se, dok gori nacionalni park Beljanica-Kučaj, toleriše i onako nezakonita krađa voda iz potoka i vodovoda od strane rudarskih kompanija, koju su građani višekratno dokumentovali video-snimcima.
I.K.