Centar za kulturnu dekontaminaciju i Poljski institut u Beogradu će u sredu, 5. juna, po prvi put dodeliti Nagradu „Borka Pavićević“.
„Nagrada je ustanovljena na inicijativu poštovalaca i prijatelja Borke Pavićević u Poljskoj, a biće dodeljivana bijenalno – bilo da je reč o umetničkom, kulturnom ili aktivističkom javnom gestu”, javlja SeeCult.
Nagrada je uspostavljena u znak sećanja na Borku Pavićević (1947-2019), osnivačicu i dugogodišnju direktorku CZKD-a Borku Pavićević (1947-2019), istaknutu jugoslovensku dramaturškinju, antiratnu aktivistkinju, borkinju za ljudska prava, kolumnistkinju i osnivačicu nezavisnih kulturnih institucija.
Kako podsećaju iz SeeCult-a Borka Pavićević dobitnica je mnogobrojnih nagrada i priznanja za svoj rad u kulturi i mirotvornim inicijativama.
Nagrada će biti dodeljena u 18 časova u prostorijama Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), petog juna, na rođendan Borke Pavićević.
Dodajmo ovoj najavi pesmu koju su Škart Prota, Horkestar i prijatelji Borke Pavićević izveli u CZKD 2019.
„jedna borka
iz dvorišta,
tamo gde još
stoji kamen,
vikala je
iz sveg glasa:
neka traje
crven plamen!
jedna borka
iz dvorišta,
sve sa krampom
i karminom,
vikala je
iz sveg glasa:
ne igraj se
sa istinom!!
jedna borka
iz dvorišta,
tamo gde se
bolje sanja,
još nam viče
iz sveg glasa:
nema nam
odustajanja!!!”
Borka Pavićević je rođena je 1947. godine u Kotoru, Crna Gora, Jugoslavija. Diplomirala je dramaturgiju 1971. godine godine na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, gde je i magistrirala 1976. godine, navodi se u biografiji obavljenoj na Kontrapressu u junu 2019, povodom vesti o smrti Pavićević:
„U Ateljeu 212, u dramaturškom odeljenju, radila je 10 godina (1970 – 1981), i u BITEF-u 20 godina. Dramaturg u pozorištima u Zenici, Splitu, Skoplju, Ljubljani, Subotici i Beogradu (1978 – 1991). Osnivač teatra Nova osećajnost u staroj beogradskoj Pivari (1981). Učesnica pokreta KPGT (Kazalište, pozorište, gledališče, teatar, 1984-1991). Umetnička direktorka Beogradskog dramskog pozorišta, smenjena zbog političkog i javnog delovanja (1993). Učesnica je Civilnog pokreta otpora (1991). Članica Beogradskog kruga, udruženja slobodnih intelektualaca, od osnivanja“.
Kako se dodaje, Pavićević je bila osnivačica i direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu (od 1994. godine). Pisala je kolumne u časopisu Susret, nedeljniku Vreme i dnevnom listu Danas. Objavila je tri zbirke eseja: „Na ex – Postdejtonska moda“ (Novi Pazar, 1998), „Moda“ (Beograd, 1994) i „Glava u torbi“ (Beograd, 2017) – kao i tekstove u mnogobrojnim časopisima, zbornicima, dnevnim i nedeljnim novinama, naveo je 2019. Dragan Protić.
Kako je naglasio, „od 1991. godine učestvovala je u mnogobrojnim antiratnim akcijama u Beogradu i drugim jugoslovenskim gradovima, u saradnji sa jugoslovenskim organizacijama koje su se zalagale za demokratizaciju i razvoj civilnog društva u Srbiji i regionu“.
Pavićević je bila dobitnica nagrade Hirošima fondacije za mir i kulturu 2004; nagrade „Ruts“ Evropske kulturne fondacije za 2009. godinu, nagrade „Osvajanje slobode“ koju dodeljuje fond „Maja Maršićević Tasić” 2005. godine, i nosilac Ordena legije časti Republike Francuske koji joj je dodeljen 2002. godine.
I.K.