Kula Cetinjska i Inicijativa za slobodnu Palestinu, uz podršku Matrijaršije i Smak Pressa, organizuju prodajnu benefit izložbu plakata. Pre dolaska u Beograd, izložba je već održana u Zagrebu i Sarajevu. U izložbi učestvuje 26 dizajnera i dizajnerki iz svih zemalja bivše Jugoslavije i jedan dizajner iz Baskije. Na otvaranju u četvrtak nastupiće beogradski kantautor Ulična džukela.
Kako kaže jedan organizator iz Hrvatske, Goran Pećanac, „Poenta Artifade je zapravo hakiranje medijske šutnje – plakati su naša propaganda, ako mediji ne pišu o Palestini, plakati startaju svoj posao tek nakon što su izloženi i kupljeni.“

Pećanac je naglasio za Mašinu kontekst u kome se organizuje ova izložba: „Palestina je razotkrila globalne sustave opresije u svoj svojoj primitivnoj okrutnosti za koje je svijet naivno mislio da su prevaziđeni; kolonijalni bageri i dalje fizički gaze žive ljude. Zvuči kao metafora, ali je činjenica.“
Dodaje da je borba palestinskog naroda povezana s našim borbama na Balkanu, što je objasnio rečima: „Nadam se da ljudi počinju zbrajati 2 i 2; cionizam, kolonizacija i kapitalizam su uzrok i smrti trudnica u Gazi i činjenice da je pašteta poskupila 400%, a plate ostale iste, da muškarci još uvijek imaju osjećaj da polažu pravo na život žene i tako dalje.“
Štaviše, Pećanac dodaje da targetiranje studenta Mahmuda u Americi itekako liči na napade koje studenti u Srbiji trenutno trpe. „Desnica je oduvijek počivala na antiintelektualizmu, što je samo druga riječ za obrazovanje, a ono može biti i svijest o onome što nas gura u propast. Ne čudi što su studenti istorijski bili pogonsko gorivo praktičnog bunta,“ kaže za Mašinu.
„Oni koji su donijeli zakon, kada stvari ne idu kako je planirano, imaju pravo prekršiti svoj zakon bez posljedica. S obzirom na trenutnu situaciju u Srbiji, mislim da je relevantno povući paralelu s problemima studenata u svijetu,“ zaključuje.
A.M.