Bivšu ministarku Zoranu Mihajlović na čelu Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost zamenila je Maja Gojković, potpredsednica Vlade i ministarka kulture, a među novoimenovanim članovima Koordinacionog tela našao se i Bratislav Gašić koji će u novom sastavu Vlade obavljati funkciju ministra unutrašnjih poslova.
Za Bratislava Gašića vezuje se seksistički komentar koji je u decembru 2015. godine uputio novinarki televizije B92 kada je novinarka čučnula kako bi se sklonila iz kadra. Naočigled svih prisutnih Gašić je tom prilikom izjavio da ,,voli novinarke koje tako lako kleknu“.
Nakon oštre reakcije javnosti, Gašić je na svom Tviter profilu objavio javno izvinjenje povodom ovog incidenta, ali je ipak ubrzo smenjen sa funkcije ministra odbrane koju je do tada obavljao.
U izjavi za Danas, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ocenila je izvinjenje Gašića kao iskreno, zbog čega je zaključila da će, poučen prethodnom greškom, biti spreman da kao novoizabrani član Koordinacionog tela pruži istinski doprinos unapređenju rodne ravnopravnosti.
Međutim, javnost i više feminističkih organizacija osudilo je ovu odluku Vlade Srbije. Iako je Gašić kao novi ministar policije po automatizmu postao i član Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, njegovo postavljanje na ovu funkciju obesmišljava samo telo i dovodi u pitanje odlučnost Vlade da se na adekvatan način bavi pitanjem rodne ravnopravnosti, primećuje Sanja Pavlović, aktivistkinja Autonomnog ženskog centra.
Odluku da se političar koji je ostao upamćen po neprimerenom ponašanju prema ženama imenuje na funkciju gde će odlučivati o pitanjima rodne ravnopravnosti, Tanja Ignjatović ispred Autonomnog ženskog centra protumačila je kao samo još jedan u nizu primera izrugivanja ženama u Srbiji.
,,To je na liniji orkestriranih nastojanja da se različitim merama, kao i nečinjenjem, ograniče ili umanje dostignuta prava žena. Mnogo je primera za to, od neusvajanja zakona, loših zakonskih rešenja, nedostatka njihove primene, preko nedostatka mera i sredstava usmerenih na stvarne potrebe i probleme žena, davanja javnih sredstava partijskim organizacijama i učiniocima nasilja da pružaju uslugu SOS podrške žrtvama nasilja, do stalnog napada na pravo na abortus“, istakla je Ignjatović za Danas.
Uz to je dodala da je objektivizacija žena sveprisutna, te da je uobičajena pojava i u Vladi i Narodnoj skupštini, čemu doprinose i otvoreni seksizam i mizoginija u prorežimskim medijima, ocenivši da to predstavlja realnu sliku o stepenu rodne ravnopravnosti u Srbiji.
Članica kolektiva Ženska solidarnost Jelena Riznić je na jučerašnjem protestu ispred redakcije Informera takođe ukazala na paradoksalnost Vladine odluke, naglasivši da je predsednik Aleksandar Vučić najavio pooštravanje kazni za nasilnike, dok istovremeno svedočimo postavljanju nasilnika na čelo ministarstva koje treba da štiti žene.
K.M.