Evropska unija nije podržala Rio Tinto?

„Verovatno je odluka o proglašenju projekta Jadar strateškim odložena za neku drugu priliku, ali na današnjoj sednici Evropske komisije Projekat Jadar nije stavljen na listu strateških projekata“, kaže Nebojša Petković iz udruženja Ne damo Jadar.

„U pitanju je mala pobeda“. ocenio je Nebojša Petković iz udruženja Ne damo Jadar. Kako je dodao: „Pritisak celokupne naše javnosti je urodio plodom. Pritisak smo vršili mi, naša dijaspora, međunarodne organizacije“.

Kako ste mogli da čitate u Mašini, prva grupa strateških projekata odabranih na osnovu Zakona o kritičnim sirovinama EU je po planu predstavljena u Briselu 25. marta. Kompanija Rio Tinto je aplicirala za to da se na ovu listu stavi Projekat Jadar.

„Verovatno je odluka o proglašenju projekta Jadar strateškim odložena za neku drugu priliku, ali na današnjoj sednici Evropske komisije Projekat Jadar nije stavljen na listu strateških projekata“, kaže Nebojša Petković iz udruženja Ne damo Jadar. Kako naglašava, Rio Tinto je kandidovanjem Projekta Jadar predlagao da deo finansiranja projekta preuzme EU.

Da li je EU razmatrala samo projekte na svojoj teritoriji?

Projekat Jadar se nije našao na listi strateških projekata za koje se EK opredelila danas. Tačnije, o njemu se nije ni odlučivalo.

Na listi strateških projekata su gotovo isključivo projekti na teritoriji Evropske unije, sa izuzetkom dva projekta u Kanadi i jednog u Ujedinjenom kraljevstvu. To otvara pitanja da li je EK odlučivanje o svim projektima koji se ne bi realizovali na teritoriji EU odložila za drugu sednicu i zašto je kanadske i britanske razmatrala na ovoj ma koja u ovom trenutku nema jasnog odgovora.

Na listi se nalaze „kontroverzni“, odnosno projekti protiv kojih se bori lokalno stanovništvo i međunarodni naučnici, poput projekata u Finskoj, Sinačeca u Češkoj i projekta Barozo u Portugalu. Podsetimo, organizacije za zaštitu životne sredine su kritikovale Zakon o kritičkim mineralnim sirovinama kao dokument koji dereguliše postojeću legislativu u oblasti zaštite životne sredine, umanjuje prava stanovništava pogođenih projektima iskopavanja i ne uzima u obzir ekonomske modele koji su alternativa modelu rasta. Zakon o kritičnim mineralnim sirovinama, odnosno Critical Raw Materials Act (CRMA) stavlja iskopavanje 34 kritične i 17 strateških sirovina postavlja visoko na listi prioriteta Evropske unije.

Aktivisti razvijaju baner u Evropskom parlamentu; Foto: snimak ekrana/Ne damo Jadar
Aktivisti razvijaju baner u Evropskom parlamentu; Foto: snimak ekrana/Ne damo Jadar

Obostrana kampanja

Današnjem odabiru strateških projekata Evropske unije su prethodile višemesečne kampanje kritičara projekata – kako predstavnika iz Srbije, tako i stranih aktivista i poslanika Evropske unije – sa jedne, i zagovornika projekat asa druge strane. Aktivisti ocenjuju da je kontroverzni „dokumentarac“ Ne u mojoj zemlji snimljen u okviru kampanje zagovaranja za projekat.

„To je izazvalo kontraefektat i u našoj javnosti i u evropskoj javnosti“, smatra Petković. „Film je skinut sa repertoara festivala u Briselu zbog toga što se uglasila naučna zajednica Belgije. Intelektualci Belgije su poslali otvoreno pismo organizatorima festivala, a onda su ljudi iz naše dijaspore kupila 163 od prodatih 185 karata za projekciju filma. Kad su organizatori shvatili u kom će to pravcu da ode, skinuli su film sa repertoara“, navodi Petković.

Moguće je da je na to da se projekat ne razmatra danas uticala celokupna situacija u Srbiji i pritisak koji smo vršili, ocenjuje naš sagovonik. „Jednostavno, sve zdrave snage u Evropi su se oglasile, podigle i mislim da će ovo da ode u pravom smeru“, komentariše Petković.

I.K.

Prethodni članak

Prijepolje od resornog ministarstva zahteva zaštitu Ratajske reke

Danas tročasovna blokada Brankovog mosta u Beogradu

Sledeći članak