Evropski sud za ljudska prava dao rok Srbiji da se izjasni o upotrebi soničnog oružja, Vučić pozvao EU da proveri

Evropski sud za ljudska prava je od Republike Srbije tražio odgovore na pitanja o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta 2025.

Kako se navodi u saopštenju Beogradskog centra za ljudska prava, Srbiji je dat rok da se do „31. marta ove godine izjasni o tome da li su korišćena nedozvoljena sredstva protiv demonstranata, koji je pravni osnov za navodno korišćenje takve vrste oružja i koje su mere zaštite od arbitrarne upotrebe takvih sredstava.“

U ime 47 građanki i građana Srbije, a povodom dešavanja kojim je prekinuto 15 minuta odavanja pošte žrtvama tragedije na novosadskoj železničkoj stanici, Evropskom sudu za ljudska prava obratile su se organizacije civilnog društva: Beogradski centar za ljudska prava, Crta, FemPlatz, Građanske inicijative, Incijativa za ekonomska i socijalna prava A11 i Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, navodi se u saopštenju.

„U podnesku koji je upućen Sudu u Strazburu za izricanje privremenih mera, organizacije civilnog društva su ukazale na činjenicu da je obeležavanje 15-minutne tišine za stradale u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu nasilno prekinuto upotrebom još uvek nepoznatog i opasnog soničnog ili drugog sličnog sredstva koje je izazvalo telesno povređivanje, veliko uznemirenje, paniku i stampedo okupljenih, kao i da se našim organizacijama javilo preko 4.000 građanki i građana Srbije koji su svedočili o tome šta se desilo, koji su prijavili niz zdravstvenih tegoba, telesnih povreda, fizičkih i psihičkih problema i/ili simptoma.“

Organizacije civilnog društva su podsetile „da su najviši zvaničnici i predstavnici institucija Republike Srbije negirali da država poseduje bilo kakvu vrstu soničnog oružja, da bi zatim, pod pritiskom javnosti, pokazali da u sastavu jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije postoji najmanje 16 LARD uređaja različitih jačina. Napominjemo da je upotreba takvog oružja u Srbiji nezakonita i da u skladu sa tim ni nabavke takvih sredstava nisu sprovedene u skladu sa važećim propisima.“

Evropski sud za ljudska prava je od građanki i građana koji su se obratili Sudu zatražio takođe da, do 31. marta 2025. godine, dostave konkretne informacije, posebno u vezi sa zdravstvenim stanjem i posledicama po zdravlje koje su pretrpeli građani i građanke Srbije koji su bili izloženi dejstvu soničnog ili sličnog sredstva tokom mirnog protestnog skupa u Beogradu 15. marta 2025. godine.

Demonstranti na Slaviji, 15.mart; Foto: Mašina
Demonstranti na Slaviji, 15.mart; Foto: Mašina

Vučić o soničnom oružju sa Fon der Lajer

Kako prenosi N1, Aleksandar Vučić je izjavio u Briselu da je najvišim zvaničnicima Evropske unije rekao da na protestu u Beogradu 15. marta nije bilo upotrebe zvučnog topa i da su srpske vlasti spremne da EU to proveri.

Posle radne večere sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom, Vučić je medijima rekao da vlast Srbije nije koristila zvučni top, da „nema šta da krije“ i da je „u potpunosti otvorena da se to sagleda na svaki mogući način“, prenosi N1.

„Rekao sam mojim domaćinima da nije bilo nikakvog zvučnog topa, da smo spremni da to provere na svaki način i da ćemo pružiti odgovor i Evropskom sudu za ljudska prava, bez obzira što to nigde u Evropi nije zabranjeno za korišćenje“, rekao je Vučić, prenosi N1.

M.M.

Prethodni članak

Danas tročasovna blokada Brankovog mosta u Beogradu

Lokalne zajednice i nevladine organizacije širom Evrope pokreću pravnu borbu protiv strateških statusa rudarskih projekata

Sledeći članak