Istraživanje o nasilju među mladima u Beogradu

Novo istraživanje o nasilju među mladima u Beogradu pruža uvid u ozbiljnost problema s kojim se mlade devojke i devojčice danas suočavaju. Istraživanje je sprovelo udruženje Mame su zakon.

Sprovedeno na uzorku mladih devojaka iz različitih osnovnih i srednjih škola u Beogradu, istraživanje je imalo za cilj bolje razumevanje stepena svesti o nasilju, dostupnosti relevantnih resursa i efikasnosti trenutnih sistema podrške, navodi se na sajtu udruženja Mame su zakon.

„U susret akciji 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama ukazujemo na to da je najalarmantniji podatak iz istraživanja da skoro polovina ispitivanih devojaka (47,6%) potvrđuje da je doživela neki oblik nasilja. Analizom podataka po uzrastu primećuje se značajan porast nasilja nakon 15. godine, sa vrhuncem od 85% u uzrasnoj grupi od 19 godina. Ovo ukazuje na ozbiljan problem nasilja među mladima u istraživanom uzorku.“

Iako rezultati nisu ohrabrujući, podaci ipak pokazuju da postoji jaka svest o nasilju kao značajnom društvenom problemu među mladim devojkama u Beogradu. Autorke istraživanja navode da je ovakvo stanje rezultat uticaja ličnih iskustava, obrazovanja, medijske izloženosti ili društvene debate o nasilju. „S obzirom na ovu visoku svest, postoji potencijal za dalje akcije u smislu prevencije, obrazovanja i podrške žrtvama nasilja.“

Podaci pokazuju da postoji potreba za jačanjem onlajn i vršnjačkih obrazovnih resursa, kao i za jačanjem uloge škole i pružanjem podrške porodici u obrazovanju o nasilju, sudeći prema činjenici da ispitanice pretežno koriste internet i društvene mreže kao glavne izvore informacija o zaštiti od nasilja, ali da se takođe značajno oslanjaju i na roditelje i prijatelje.

Rezultati pokazuju da veliki broj mladih devojaka u Beogradu nije upoznat sa postojanjem i funkcijama platforme „Čuvam te“, koja je dizajnirana za pružanje podrške i zaštite mladima, te je važno raditi na njenom boljem predstavljanju i dostupnosti.

„Na osnovu odgovora ispitanica na pitanje o efikasnosti sistema u slučaju prijavljivanja nasilja, većina ispitanica (44,1%) smatra da sistem (škola, policija, centar za socijalni rad itd.) ne radi dobro u slučajevima prijavljivanja nasilja. Ovakvi podaci ukazuju na značajan nedostatak poverenja u institucije zadužene za zaštitu od nasilja. Postoji potreba za jačanjem kapaciteta ovih institucija, poboljšanjem njihove vidljivosti i pristupačnosti, kao i za obrazovanjem mladih o procedurama i pravima koja imaju u slučaju da su žrtve nasilja“, navodi se u istraživanju.

Podaci pokazuju i da svaka treća devojka, iako smatra da ima dobar odnos sa roditeljima, ipak ne bi sa njima razgovarala o iskustvu nasilja, „što ukazuje na potencijalnu barijeru u traženju pomoći u slučaju doživljenog nasilja.“

Na osnovu ispitanog uzorka značajan broj mladih devojaka ne smatra svoje školsko okruženje sigurnim (51,8%), što je alarmantan podatak, navode autorke: „Okruženje koje ne pruža bezbednost i osećaj sigurnosti može imati dugoročne negativne posledice na mentalno zdravlje i akademsko postignuće učenika. Ovo naglašava potrebu za aktivnim merama u školama i zajednici kako bi se osiguralo sigurno i podržavajuće okruženje za sve učenike, što podrazumeva doslednu primenu postojećih propisa koji se odnose na postupanje u slučajevima nasilja i proaktivan pristup brizi o mentalnom zdravlju učenika.“

Devojke koje su učestvovale u istraživanju su za unapređenje odnosa poverenja između roditelja, škole i dece videle potrebu rada na preventivnim merama, podršci stručnih lica, aktivnijoj ulozi psihologa u školama, povećanju svesti i uzajamnom poverenju, razgovorima o odnosima u porodici.

„Ukupni zaključci ovog istraživanja postavlja izazove pred lokalne zajednice, škole i institucije zadužene za zaštitu mladih. Očekujemo da će ovi rezultati inicirati dijalog i akcije usmerene ka prevenciji nasilja među mladima i pružanju odgovarajuće podrške žrtvama“, zaključuju iz Mame su zakon.

I.P.

Prethodni članak

Radnici Pošte ne priznaju sporazum Vlade i reprezentativnih sindikata

Omladinski aktivisti o izborima: „Ako ne sada, kada? Sada je prava prilika za promene“

Sledeći članak