„Rešenje je doneto uprkos Zakonu o energetici, koji jasno propisuje da se novi postupak za izdavanje energetske dozvole može pokrenuti samo ako je prethodno iskorišćena mogućnost produženja roka važenja ranije dozvole. Privredno društvo nije iskoristilo ovu mogućnost, a njegov prethodni zahtev je odbijen zaključkom MRE-a prošle godine, čime je pravno okončana svaka dalja priča o ovoj mini hidroelektrani (MHE)“, navode iz Polekola.
Umesto da odbaci novi zahtev, Ministarstvo je donelo nezakonito rešenje, čije poništenje zahtevaju Polekol i udruženje Zaštitimo reke Prijepolja.
Paralelno sa tim, Inicijativa Zaštitimo reke Prijepolja je uputila pritužbu Zaštitniku građana zbog „očiglednog kršenja zakona, etičkih pravila i principa dobre uprave“, zahtevajući da Ministarstvo rudarstva i energetike (MRE) poništi dozvolu i time spreči dalje posledice koje ugrožavaju prava građana sela Ratajska i Ravne.
Nezakonite dozvole u području budućeg zaštićenog prirodnog dobra
„U trenutku kada očekujemo proglašenje Ratajske reke za zaštićeno prirodno dobro, ova nezakonita dozvola je neprihvatljivo iznenađenje. Stručnjaci Zavoda za zaštitu prirode Srbije otkrili su brojna zaštićena staništa, uključujući potočnog raka, riblju populaciju i retku divokozu. Prisustvo ovih vrsta je više nego dovoljan argument za zabranu izgradnje MHE“, rekao je Damir Bećirbašić iz inicijative Zaštitimo reke Prijepolja.
Građani Prijepolja, njihova udruženja i lokalne inicijative, uz podršku Polekola, podneli su peticiju kojom se traži zabrana izgradnje MHE na teritoriji opštine, poput odluka koje su već donele mnoge lokalne samouprave u Srbiji. Ekološka, ekonomska i društvena šteta od MHE višestruko prevazilazi njihove zanemarljive energetske benefite.
„Za ovu reku ćemo se boriti do kraja i nikome je nećemo dati! Njeno uništenje bi značilo kraj za nas, jer je voda osnova našeg opstanka i života u ovom kraju“, poručio je Radoman Ljujić, stanovnik Ratajske, a navodi se u pratećem saopštenju Polekola.
I.K.