Lokalne zajednice i nevladine organizacije širom Evrope pokreću pravnu borbu protiv strateških statusa rudarskih projekata

Reagujući na jučerašnju odluku i vesti od predsednika Srbije, udruženje Marš sa Drine i nekoliko nevladinih organizacija i udruženja iz Rumunije, Nemačke, Španije i Portugala poručuju da će osporiti određivanje strateškog statusa projekata od strane Evropske komisije.

Evropska komisija je 25. marta objavila prvu rundu od 47 projekata označenih kao strateški prema Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA). Iako Srbija projekti u Srbiji nisu bili na listi, Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, nakon sastanka sa predsednicom EU komisije Ursulom Fon der Lajen, potvrdio da će za nedelju dana biti, skreću pažnju građanske organizacije putem saopštenja.

Uprkos naznačenoj ulozi projekata prema evropskoj nezavisnosti od resursa i reindustrijalizaciji, značajan broj projekata ekstrakcije je odavno osporavan od strane ekoloških aktivista i akademske zajednice širom Evrope, podsećaju aktivisti.

Reagujući na jučerašnju odluku i vesti od predsednika, udruženje Marš sa Drine je sa nekoliko nevladinih organizacija i udruženja iz Rumunije, Nemačke, Španije i Portugala poručilo da će osporiti određivanje strateškog statusa projekata od strane Evropske komisije. U strateške projekte koje smatraju spornim aktivisti ubrajaju velike litijumskie projekte kao što su Projekat Jadar u Srbiji (RIO), Mina do Barroso (SAV) i Mina do Romano u Portugalu i Zinnvald u Nemačkoj (ZNVD), kao i Mina Doade and Mina Las Navas u Španiji i projekat zlato-bakar Rovina u Rumuniji (ESM).

Protest protiv Rio Tinta, avgust, 2024. Foto: Mašina

Strateški projekti dobijaju dozvole da prevladavaju javni interes

Usred sve jačeg geopolitičkog pritiska, CRMA EU nastoji da „otključa“ mineralna partnerstva sa trećim zemljama, kao i domaće rudarenje metala potrebnih za energetsku tranziciju, konstatuje se u saopštenju.

„Da bi se postiglo najmanje 10% domaće proizvodnje kritičnih minerala do 2030. godine, strateški projekti dobijaju zeleno svetlo za prevladavanje javnog interesa, ubrzano izdavanje dozvola i pristup privatnim i javnim investicijama“, podsećaju aktivisti. Od izrade nacrta CRMA 2023. godine, aktivisti za zaštitu životne sredine i pogođene zajednice su skrenuli pažnju ma nekompatibilnost zakona sa postojećim evropskim ekološkim propisima kao što su Direktiva o staništima, Okvirna direktiva o vodama i Direktiva o pticama. Marš sa Drine, zajedno sa Green Legal Impact u Nemačkoj su slali žalbu komisiji u decembru.

„Mi nismo igralište za rudarsku mafiju“

„Mi nismo igralište za rudarsku mafiju. Naši advokati u Evropi završavaju pravne žalbe za poništavanje ove odluke. Rio Tinto je pokazao nepoštovanje vladavine prava u Srbiji. Ljudi u Srbiji su očekivali da će, postajući kandidat za EU, institucije EU pomoći u jačanju vladavine prava, a ne podržati diktatora koji daje besplatne propusnice za uništavanje životne sredine kako bi napunio svoje džepove. Nezamislivo je da se tokom političke pobune u srbiji Predsednica fon der Lejen sastaje sa Vučićem i razgovara o litijumu. Zajedno sa kolegama širom Evrope mi krećemo u novu akciju, i već organizujemo pravne korake kako bi ponovo i uspešno usporili Projekat Jadar, a i druge projekte koji utiču na naše prijatelje va nsrbihe“, kaže Bojana Novaković iz Marša sa Drine.

„Vađenje jeftinih sirovina za automobilsku industriju u Nemačkoj i drugde ugrožava naš način života. Mi, koji živimo od održivog stočarstva i zavisimo od čistih reka i zelenih pašnjaka, imali bismo samo nedostatke. Predlog je daleko od pravedne tranzicije – rudarstvo u Portugalu se ne pridržava pravila, a vlasti ne rade ništa“, objašnjava Nelson Gomes iz građanske inicijative u Kovas do Barozu.

„U našem planinskom regionu na nemačko-češkoj granici, dve različite kompanije nameravaju da iskopaju isto rudno telo sa dve strane. Kumulativni uticaj ova dva velika rudnika na zaštićene lokacije i na susedna sela i gradove se ne razmatra. Iz prošlosti našeg regiona znamo da što su rudnici veći to je veća šteta. Nećemo to dozvoliti ponovo“, objašnjava Anja Weber iz Bärensteina.

„U Španiji je moderno rudarstvo izazvalo toliko razaranja i zagađenja, a sa njim i nepravde, kriminala, korupcije i patnje. CRMA će to umnožiti. Status strateškog projekta je pokušaj da se da legitimitet nelegalnim i destruktivnim projektima, dok su zajednice potkopane i pretvorene u ‘javne neprijatelje’ materijale Komisije“, Joam Evans, iz Iberijske rudarske opservatorije.

I.K.

Prethodni članak

Evropski sud za ljudska prava dao rok Srbiji da se izjasni o upotrebi soničnog oružja, Vučić pozvao EU da proveri

Put do Lakog štrajka – pokrenuta je inicijativa Pravo na štrajk

Sledeći članak