Nastavljeni postupci protiv frilensera, URI poziva na solidarni protest

Izvor: pickpik.com

Udruženje Radnici na internetu (URI) uputilo je juče javni poziv na „solidarni digitalni protest“ koji za cilj ima da slanjem mejlova i telefonskim pozivima nadležnim institucijama pokaže koliko ima nezadovoljnih radnika koji se ne slažu sa, kako kažu, zastrašivanjem frilensera.

Ovo udruženje je pozvao sve pojedince, organizacije, institucije, pokrete i udruženja da podrže njihov apel državi slanjem dopisa, mejlova ili javnim nastupima: „Zajedničkom akcijom, masovnim slanjem mejlova i pozivanjem njihovih brojeva telefona pokazaćemo im koliko nas ima i da smo jednoglasni u nameri da ne pristanemo na njihovo zastrašivanje.“

Neki od zahteva koje će predstavnici ovog udruženja uputiti državi su obustava postupaka poreske kontrole, donošenja i izvršavanja poreskih rešenja sve dok se, kako se navodi u saopštenju „ne uspostavi održiv, transparentan i precizan poresko-pravni okvir za radnike na internetu“, a traži se i datum početka pregovora i dijaloga o pravnom statusu radnika na internetu, definisanje strukture i finansijskih stopa poreza i doprinosa.

Podsetimo, ovo udruženje je nastalo kao reakcija na poziv Poreske uprave fizičkim licima da podnesu poreske prijave i plate porez na prilive iz inostranstva, koji je najpre objavljen na Fejsbuk stranici, a potom na vebsajtu Poreske uprave, što je izazvalo veliku zabrinutost onih koji ostvaruju prihode preko interneta, o čemu je Mašina već pisala. Kako navode iz URI, „Poreska je u kontrolu deviznih računa krenula još juna meseca i već donela poreska rešenja u kojima nalaže da se plate porezi i doprinosi sa kamatama za pet godina unazad, što je 80% od svega zarađenog.“

Udruženje URI je reagovalo i na gostovanje ministra finansija, Siniše Malog u emisiji Usijanje dana na televiziji Kurir. Kako navode u svom saopštenju, ministar je „tom prilikom je izneo veliki broj netačnih informacija na račun radnika na internetu obmanjujući celokupnu javnost Srbije.“

Iz URI su u saopštenju naveli da je ministar u emisiji naveo netačne informacije da je većina radnika na internetu platila porez i doprinose. Kako saopštavaju Poreska uprava je iznela podatke da 99,7% fizičkih lica čije je račune proveravala nije platilo porez. Takođe, u saopštenju se navodi i da porezi za frilensere u Srbiji nisu 10%, a da Poreska uprava nije na vreme upozorila radnike na internetu da izmire svoje obaveze.

Prema navodima ovog udruženja, Poreska uprava i Ministarstvo finansija u ovom trenutku „očigledno ne nameravaju“ da obustave postupke za naplatu poreza od frilensera koji su prihodovali u inostranstvu. Iz udruženja kažu da ih kontaktiraju osobe koje su dobile poziv da se jave Poreskoj upravi „radi učešća u postupku kontrole prihoda fizičkih lica u predmetu obračuna poreza i doprinosa po osnovu uplata iz inostranstva“ ali i da očekuju nove prijave.

I.P.

Prethodni članak

Krizni štab konačno uveo nove mere: UPK kažu nedovoljne

Korona, Krizni štab i poverenje

Sledeći članak