Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM) je na vanrednoj sednici zaključio da reklama kompanije „Rio Tinto“ u kojoj se reklamira projekat „Jadar“ nije u suprotnosti sa Zakonom o oglašavanju i odlučio da nema potrebe za pokretanjem postupka za izricanje mera, kako prenosi N1.
Sporna reklama rudnika litijuma u lozničkom kraju ove jeseni se vrti na većini domaćih televizijskih kanala, uključujući i javni servis. Početkom meseca je preko 30 organizacija civilnog društva i pojedinaca REM-u podnelo zahtev za zabranu reklame zbog kršenja Zakona o oglašavanju.
U zahtevu se tvrdi da je Rio Tinto u reklami iznosio lažne, neosnovane, nepotvrđene i neproverljive tvrdnje kojim je uticao na formiranje mišljenja javnosti. U reklami se, naime, kaže da zelene tehnologije, električni automobili i čist vazduh zavise od ležišta litijuma u Srbiji, „jednog od najznačajnijih na svetu“ – dok civilno društvo ukazuje na to da za projekat „Jadar“ još nije urađena studija o proceni uticaja na zaštitu životne sredine i da projekat još nije dobio dozvolu za eksploataciju.
Udruženja i inicijative za zaštitu životne sredine, kao i ona koja se bave ustavnošću i transparentnošću, ukazivala su povodom ovog slučaja i na to da su vlasti najavile mogućnost održavanja nacionalnog referenduma o projektu „Jadar“, na čiji ishod bi mogla da utiče marketinška kampanja „Rio Tinta“. Oni naglašavaju da je u tom smislu naročito sporno njeno prisustvo na javnom servisu.
U saopštenju ekološkog ustanka navodi se da je „reklama ‘Rio Tinta’ u suprotnosti sa odredbama čl. 15, st. 1 Zakona o javnom informisanu i medijima, kao i odredom čl. 10 st. 5 Zakona o oglašavanju“.
Grupa organizacija za zaštitu životne sredine okupljena u platformu Ekološki ustanak je na odluku REM-a reagovala saopštenjem u kom se, između ostalog, kaže:
„Današnja odluka doneta na sednici REM-a da ‘reklama kompanije Rio Tinto koja se emituje na RTS-u nije u neskladu sa zakonskim propisima’, još jedan je od pokazatelja da ovo telo ne samo da nije, nezavisno i samostalno, kao što bi po svojoj definiciji i svrsi postojanja trebalo da bude, već da radi u isključivom interesu i po direktivama vladajuće partije i režima, a na direktnu štetu građana Srbije“.
I.K.