Obilne poplave u BiH: Posledica neodgovornog iskorišćavanja prirodnih resursa u korist bogaćenja privilegovanih

„Upozorenja koja smo godinama upućivali niko nije čuo“, izjavio je aktivista Robert Oroz u video obraćanju iz potpuno poplavljenog sela Luke u opštini Fojnica u BiH.

Selo Luke kod Fojnice, BiH; Foto: Robert Oroz

Obilne padavine su uzrokovale poplave, klizišta i odrone u opštinama Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica i Kreševo u Bosni i Hercegovini. Za sada je poznato da je oko dvadeset ljudi izgubilo živote. Povređenih i onih čiji su domovi i imovina uništeni mnogo je više.

„Rijeka Željeznica je još jednom pokazala da se nije s njom igrati“, izjavio je Robert Oroz, aktivista Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT u video obraćanju u kom pokazuje poplavljeno selo Luke u opštini Fojnica u BiH, uništene kuće i ekonomske objekte, pokrenuto klizište.

Klizište u selu Luke: Foto: Robert Oroz
Klizište u selu Luke: Foto: Robert Oroz

ACT: A sve zbog neadekvatnog planiranja i upravljanja javnom infrastrukturom u i oko rijeka

Građani podsećaju na to da su poplave uzrokovane klimatskim promenama, a njihova razornost pospešena neodgovornim odnosom vlasti i profitera prema infrastrukturi, rekama i šumama. Kako se oglasila Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT:

„Nažalost ponovo svjedočimo poplavama, klizištima i odronima u Bosni i Hercegovini uzrokovanim velikom količinom padavina u kratkom vremenskom periodu a sve zbog neadekvatnog planiranja i upravljanja javnom infrastrukturom u i oko rijeka. Ni deset godina nakon katastrofalnih poplava 2014. godine situacija na terenu nije unaprijeđena.“

„Sva naša upozorenja koja smo godinama upućivali, niko nije čuo“, kaže aktivista. Oroz je, kako kaže u video obraćanju, poslednje upozorenje nadležnima poslao pre samo nekoliko dana. U njemu je dokumentovao seču šume duž kanjona i granje bačeno u reku.

„Ne dajte da vam betoniraju rječna korita, ne dajte da vam sjeku šumu duž obala rijeka, ne dajte da odlažu sve i svašta u riječna korita, ne dajte da sužavaju riječna korita da prave kojekakve šupe, štale, šadrvane, garaže…Ovoga ćemo viđati u budućnosti sve više i više, nažalost, i moramo biti spremni“, poručio je Oroz.

Poplavljene kuće u selu Luke; Foto: Robert Oroz
Poplavljene kuće u selu Luke; Foto: Robert Oroz

„Teret klimatskih promena se lomi na leđima običnih ljudi“

Uništeni su domovi, javna infrastruktura, a nažalost, najveći nepovratni gubitak su izgubljeni životi, naglašavaju iz ACT-a:

„Ove katastrofalne posljedice još jednom podsjećaju na neukrotivu snagu prirode i potrebu hitne akcije u borbi protiv posljedica klimatske krize. Neodgovorno iskorištavanje prirodnih resursa i uništavanje planete, sve u korist bogaćenja privilegiranih, rezultira time da se teret klimatskih promjena uvijek prvo slomi na leđima običnih ljudi, čije zajednice najviše stradaju od ovih katastrofa“, ocenjuju iz ACT-a.

Aktivisti apeluju na vlasti na svim nivoima u Bosni i Hercegovini da hitno usmere sve resurse ka pružanju pomoći pogođenim područjima i da poduzmu dugoročne mjere za suočavanje s klimatskom krizom.

Za unesrećene u poplavama u BiH Pomozi.ba otvorio je humanitarni telefonski broj +38717039. Pozivom donirate 2 KM. Donacije za ljude pogođene poplavama moguće su osim poziva na broj +38717039 i donacijama putem njihove web platforme wwwPOMOZIBAorg ili žiro računa i PayPala sa naznakom „Poplave 2024″.

I.K.

Prethodni članak

Futures Connected: Drugi međunarodni omladinski filmski festival u Beogradu

Godina genocida, godina otpora – vikend protesta za Palestinu

Sledeći članak