Planovi dozvoljavaju 600 nebodera visine do 200 metara na beogradskim obalama Save

Nova planska praksa upozorava da je s obe strane reke predviđena izgradnja skoro 10 miliona stambenih kvadrata.

Kule od 200, 200 i 50m visine; Ilustracija: Nova planska praksa

„Planovi omogućavaju preko 600 kula visine od 50 do 200 metara. Ako to posložimo u kule kakve trenutno niču u Beogradu, a po uzoru na ‚Beograd na vodi‘, to bi moglo biti 20 novih kula 200 m visine, 100 novih kula 100 m visine, i čak 500 novih kula prosečne visine 50 m – koje će u potpunosti ‚zazidati‘ šire priobalje reke Save“, upozoravaju urbanistkinje iz Nove planske prakse.

To je, kako kažu, „20 novih Avalskih toranja u sred Novog Beograda i priobalja, 100 novih Beograđanki, i 500 novih zgrada Geneksa“.

Ne postoji mehanizam za praćenje kumulativnih efekata planova

Nova planska praksa se oglasila povodom ranog javnog uvida za izmene i dopune prostornog plana Beograda na vodi, koji se sada prostire od Terazijske terase do Ade Ciganlije, Bloka 18 i Brodogradilišta na novobeogradskoj strani. Kako skreću pažnju, u pitanju je samo jedan od preko 10 urbanističkih planova koji su usvojeni ili u izradi na širem prostoru obala Save: IMT, proširenje Beograda na vodi, nova železnička i autobuska stanica. Kako konstatuju:

„Planovi se pojedinačno predstavljaju javnosti, ali ne postoje mehanizmi za praćenje njihovih kumulativnih efekata i javnost nema nikakav uvid u to kakve su posledice moguće na budući život u gradu Beogradu“.

Agresivna politika urbanog razvoja

Nova planska praksa skreće pažnju na to da se samo na ovom području grade ili su u fazi planiranja skoro 10 miliona m2. Ukupan udeo javnih sadržaja procenjen je na 3,2%, tek 320.000 m2, a dominantno je stanovanje. Sažeta analiza planova dostupna je na Youtube videu, a detaljnija na sajtu Nove planske prakse.

Nova planska praksa poziva javnost da se aktivno uključi u procedure planiranja grada, „jer je to jedini način da se ovako agresivna politika urbanog razvoja izmeni, u korist grada prilagođenog za kvalitetniji život“. Prema njihovim rečima, neophodno je da javnost izrazi svoje potrebe i stanovišta u vezi s budućim planiranjem i izgradnjom grada, a vreme ranog javnog uvida daje prostor za to.

I.K.

Prethodni članak

Većina čitalaca Mašine smatra da treba da računamo platu za život, a ne minimalac

Vrelo Une spaseno od izgradnje MHE

Sledeći članak