„Ova okupljanja nisu samo izraz njihove građanske svesti, već i potvrda njihove sposobnosti da prepoznaju i artikulišu pitanja koja se tiču njihove budućnosti. Kao društvo, dužni smo da deci pružimo podršku u ostvarivanju njihovih prava i obezbedimo sigurno i podsticajno okruženje u kojem će slobodno izražavati svoje stavove“, u saopštenju za javnost navode iz Centra za prava deteta (CPD) i Užičkog centra za prava deteta (UCPD).
Deca imaju pravo na mirno okupljanje, koje je, pored Konvencije o pravima deteta, zaštićeno brojnim međunarodnim i regionalnim instrumentima o ljudskim pravima, podsećaju iz CPD i UCPD i dodaju da domaći propisi ne ograničavaju pravo deteta na mirno okupljanje radi izražavanja mišljenja. Svako starosno ograničenje ovog prava predstavlja diskriminaciju dece.
„Pravo deteta na mirno okupljanje treba sagledati u širem kontekstu drugih prava zagarantovanih Konvencijom o pravima deteta i relevantnim ugovorima o ljudskim pravima, uključujući pravo na participaciju, slobodu izražavanja, zaštitu privatnosti i slobodan pristup informacijama“, navodi se u saopštenju.
Participacija kao član i princip Konvencije podrazumeva da dete može da izrazi svoje mišljenje u skladu sa uzrastom i razvojnim mogućnostima, da to mišljenje izražava slobodno o svim pitanjima koja ga se neposredno tiču, kao i da se tom mišljenju posveti dužna pažnja i da se ono uvažava. Kako iz CPD i UCP smatraju, u konkretnom slučaju masovnih protesta, deca pokazuju kapacitet da razumeju razloge za okupljanje i ciljeve protesta – ovo je njihova autentična inicijativa, zbog čega se ne može govoriti o manipulaciji decom.
Deca imaju pravo da traže pristup medijima kako bi javno izrazila svoje mišljenje, dok mediji imaju obavezu da se uzdrže od stigmatizacije i negiranja prava dece na mirno okupljanje, naglašavaju iz CPD i UCPD.
„Država ima odgovornost da pruži informacije i posebnu zaštitu deci koja se mirno okupljaju. Obaveze države obuhvataju stvaranje zakonodavnog, političkog i proceduralnog okvira u skladu s međunarodnim standardima. Deca imaju posebna prava i potrebe u vezi s ovim pravom, što zahteva dodatne mere zaštite i poštovanja koje prevazilaze one obezbeđene odraslima. Državni zvaničnici moraju da se uzdrže od negiranja ovog prava i stigmatizacije dece koja ga ostvaruju“, piše u saopštenju.
Sva ograničenja prava deteta na mirno okupljanje treba da budu izuzetna, privremena i strogo povezana s neposrednom opasnošću po pravo deteta na život, opstanak i razvoj, pišu CPD i UCPD.
„Pravo deteta na mirno okupljanje ne sme biti ograničeno domaćim zakonima kao što su oni koji se odnose na ugrožavanje imovine i javnog reda i mira, osim ako su ta ograničenja u skladu s međunarodnim standardima i praksom Evropskog suda za ljudska prava. Trenutni protesti srednjoškolaca ne ukazuju na bilo kakve razloge za ograničenje prava na okupljanje“, navodi se u saopštenju.
U skladu sa svim navedenim, CPD i UCPD ističu i stavove UNICEF-a, publikaciju, koji navode da je pravo deteta na slobodno okupljanje od ključnog značaja za njihov lični razvoj, aktivno učešće u političkim i društvenim pitanjima, kao i za pokretanje pozitivnih promena na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou.
A.G.A.