Neformalna grupa „Zaštitimo reke Prijepolja“ je uputila zvaničan zahtev Skupštini opštine Prijepolje, odbornicima, članovima Opštinskog veća, predsedniku Opštine, njegovim pomoćnicima i zameniku predsednika za zabranu izgradnje malih hidroelektrana (MHE) na teritoriji opštine.
„Što se tiče energetike, doprinos struje izgrađenih hidroelektrana na reci Gračanici je zanemarljiv, svega 0,005% od ukupne proizvodnje struje u Srbiji. Čak i Odbor za energetiku SANU smatra da MHE nisu poželjne za energetski sistem,“ izjavio je Damir Bećirbašić, član „Zaštitimo reke Prijepolja“. On je ukazao na činjenicu da gubici na mreži (zbog krađe struje i loše infrastrukture) iznose čak 11,72%, što je 2000 puta više od proizvodnje jedne prosečne MHE.
Prijepolju manje od 200 evra godišnje, investitorima 250.000
Kako prenosi Pravo na vodu, Bećirbašić je takođe govorio o finansijskoj neisplativosti MHE: „U periodu od 2018. do 2022. godine, opština Prijepolje je od jedne elektrane dobijala samo 182€ godišnje, dok su vlasnici tih elektrana ostvarivali profit od oko 250.000€ godišnje.“
Odbor za energetiku Srpske akademije nauka i umetnosti je rekao da je izričito protiv izgradnje MHE i da one ne doprinose energetskom sistemu u dovoljnoj meri, a takođe da imaju štetan i poguban uticaj na životnu sredinu, naveo je Bećirbašić.
„Mi smo dobili potvrdu Instituta za biološka istraživanja ‚Siniša Stanković‘ iz Beograda koji je od nacionalnog značaja, da su svi naši vodotoci u slivu reke Lim bogati zaštićenim i strogo zaštićenim vrstama i da se strogo protive izgradnji MHE. Njima pravo na takvo mišljenje daje činjenica da su u toj oblasti angažovani 77 godina“, dodao je, a prenosi Foruminfo.rs.
Traži se i izbacivanje MHE iz prostornih planova
Kako smo ranije pisali, peticiju kojom se zabrana traži je potpisalo čak 16 udruženja građana iz Prijepolja i skoro 800 građana, a apelu za zabranu izgradnje MHE su se solidarno pridružile i brojne organizacije i pojedinci iz Srbije i inostranstva.
„U peticiji se od Skupštine opštine traži pokretanje rasprave i uvođenje trajnog moratorijuma na izgradnju MHE, kao i izmene i dopune Prostornog plana opštine Prijepolje i Plana detaljne regulacije Prijepolja i Brodareva, koje se odnose na zabranu gradnje MHE na lokacijama određenim tim dokumentima“, objašnjavaju iz inicijative Pravo na vodu.
I.K.