Priručnik koji je pisan i objavljen u pandemijskoj 2020. godini, rezultat je dvogodišnje komunikacije i zajedničkog rada grupe aktivistkinja i teoretičarki na polju levog feminizma iz zemalja bivše Jugoslavije – Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Srbije i Bosne i Hercegovine, a predstavila ga je jedna od urednica Marijana Stojčić. Priručnik obuhvata tekstove u kojima su autorke beležile svoje dugogodišnje iskustvo, spajajući znanja iz sociologije, filozofije, teorije socijalne politike, socijalnog rada, feminističke psihoterapije, leve kritičke teorije i prakse.
„Zahvaljujući ovako širokom spektru znanja i iskustva mogle smo da promišljamo probleme nasilja i opresija tako da analiziramo njihove društvene, političke i ekonomske uzroke i posledice. Dodatno, leva i feministička politika, koja nam je zajednička, doprinela je tome da pred sebe stavimo jedno od najtežih pitanja: da li je uopšte moguće graditi nenasilne zajednice u sistemu u kome su eksploatacija, potčinjavanje i dominacija ose ekonomskih i društvenih sistema?“ navodi se u priručniku.
U ovoj publikaciji autorke nasilju pristupaju kao kompleksnom fenomenu koji obuhvata kontinuum njegovih različitih oblika ispoljavanja: „U tom smislu nam je bilo važno da otvorimo prostor za promišljanje načina na koji su dominacija i potčinjavanje ugrađeni u institucionalne i društvene strukture, onih aspekata kulture koje ih čine mogućim i prihvatljivim, kao i uticaja koje to ima na konkretnu ljudsku egzistenciju.“ Tako je publikacija i strukturisana, navode autorke. Sastoji se iz tri segmenta zamišljena tako da prikazuju kontinuum nasilja – od strukturnog nivoa, preko nivoa zajednice, na koji se fokusira središnji segement, do najužeg, personalnog nivoa, kojim se publikacija i zaokružuje.
Izdavač publikacije je lokalna kancelarija fondacije Roza Luksemburg, a elektronsko izdanje možete preuzeti na ovom linku.
I.P.