Privatizacija svega: hranu u Kliničkom centru će spremati privatna firma po tri puta višoj ceni

Od decembra centralna kuhinja koja je kuvala za ceo Klinički centar Srbije više neće raditi, a hranu za pacijente pripremaće privatna firma i to po ceni tri puta višoj od one koju je do sada naplaćivao Tehničko-ekonomski centar Kliničkog centra Srbije, prenosi N1.

Nekoliko desetina radnika te ustanove ostaće bez posla, prenosi ovaj medij, a jedina opcija koja im se nudi jeste prelazak upravo u firmu koja im je preuzela posao. Oni za to krive ministra zdravlja Zlatibora Lončara.

Tehničko-ekonomski centar Kliničkog centra Srbije, koji zapošljava preko 200 ljudi, bio je zadužen za spremanje hrane za ceo Klinički centar Srbije, a kako se navodi u medijima od decembra njihov posao će preuzeti privatna firma ProChef.

Radnici tvrde da im je rečeno kako otpremnine ne mogu da dobiju jer novca nema i da je jedina opcija za njih da pređu u privatni firmu ProChef čija je kuhinja u Dobanovcima i koja je na tenderu dobila njihov dosadašnji posao, piše N1.

„Jednostavno nama je direktor došao i saoštio da on kao poslodavac nama izlazi u susret da mi možemo da počnemo da radimo za ProChefa, a ako to nećemo da nema ni biroa ni otpremnine“, objašnjava Jelena Miljušević, radnica Tehničko-ekonomskog centra.

„Rečeno je da ukoliko ne prihvatimo zamenski posao koji je on nama našao, da ćemo ostati bez posla“, navodi Ljiljana Tapić, kuvarica.

Nije jasno zašto je RFZO koji plaća obroke prihvatio cenu koju je ponudio konzorcijum pet privatnih firmi, a ta cena je oko 2.100 dinara za tri obroka dnevno, dok je do sada TEC naplaćivao 830 dinara za istu uslugu.

Radnici navode da je u prethodnom mandatu ministra Lončara ugašena centralna perionica Tehničko-ekonomskog centra, ali da ih prethodna ministarka Danica Grujičić nije dirala, do ponovnog Lončarevog mandata.

Posao pripreme hrane za pacijente u bolnicama i institutima širom Srbije, u koje spadaju i oni koji se leče u Kliničkom centru, dobio je konzorcijum od pet firmi, od kojih je jedna registrovana za usluge obezbeđenja, jedna za čišćenje zgrada, jedna za trgovinu, a preostale dve za ketering i delatnost restorana, navodili su mediji ranije.

Tehničko-ekonomski centar nije učestvovao u javnoj nabavci koju je raspisao RFZO – a koji je bio njegova ključna delatnost, zbog čega su zaposleni ostali bez posla.

I.P.

Prethodni članak

Ljudi koji ne ćute: Jubilarno 20. izdanje Slobodne zone

Iz Krivičnog zakonika se neće brisati Iznuđivanje iskaza

Sledeći članak