Do požara je došlo oko 9 sati i 20 minuta na pogonu za proizvodnju jednobaznih baruta, u fazi gnjetenja. Požar je nastao na samom kraju procesa pri pražnjenju gnjetalice.
PR fabrike „Milan Blagojević – Namenska” Milka Božić kaže da je najvažnije da niko od radnika nije životno ugrožen.
„Snimak kamere jasno pokazuje da u ovom slučaju nije bilo kršenja bezbednosti i zaštite na radu, niti od strane preduzeća, niti od strane zaposlenih radnika”, navodi Božić za RTS i demantuje navode medija da je došlo do eksplozije.
„Eksplozija je nešto što je mnogo razornije moći i što bi imalo dalekosežno veće posledice od požara. Radi se o požaru, odnosno o tehnološkom požaru, o kojem će kasnije dati svoje stručno mišljenje ljudi koji to treba da procene”, napominje Božić i dodaje da je ovo jedan „klasičan tehnološki požar, koji je, nažalost, često prisutan u ovakvoj vrsti proizvodnje”.
Šestoro radnika, koji su povređeni u požaru u fabrici u Lučani, zbrinuti su u Opštoj bolnici u Čačku, a dvoje je zadržano u jedinici intenzivne nege, jer imaju opekotine lica i ruku.
Četiri pacijenta su na odeljenju hirurgije sa lakim telesnim povredama, odnosno opekotinama lica i ekstremiteta, navela je za RTS portparolka Opšte bolnice dr Marija Stranjanac.
Ovo nije prva nesreća koja se dogodila u fabrici „Milan Blagojević – Namenska“.
Kako smo ranije pisali, Radošu Milovanoviću, generalnom direktoru preduzeća „Milan Blagojević – Namenska“ iz Lučana, i još dvojici fabričkih rukovodilaca – Vladimiru Lončareviću i Tomu Stojiću suđeno je zbog pogibije dvojice radnika u eksploziji baruta koja se dogodila u junu 2017.
Milovanović je tada, pored advokata Miloljuba Jovičića, za ročište angažovao još jednog advokata – Dragana Palibrka, koji je advokat Aleksandra Vučića, a poznat je i po tome što je branio brojne osumnjičene za ratne zločine.
Nakon pogibije radnika, sindikat je zajedno sa rukovodstvom firme izdao saopštenje u kom se navodi, između ostalog, da se „smrtni slučajevi dešavaju na autoputevima, požari su prisutni i u drugim granama industrije, ali nemaju ovoliki publicitet“.
Podsetimo se rudnika „Soko” u kome je pre dve godine poginulo 8 rudara, za šta je Osnovno tužilaštvo u Aleksincu okrivilo „višu silu”.
Možemo se setiti osamnaestogodišnjeg radnika Trajala koji je nedavno poginuo u eksploziji. Ili više od stotinu otrovanih radnika i radnica Magne.
Nekažnjivost za ovakve propuste je još jedan od razloga zašto se oni dešavaju sve češće, za Mašinu je ranije rekao Mario Reljanović, predsednik udruženja Centar za dostojanstven rad, zaključujući da:
„Ako se na kraju ispostavi da niko nije odgovoran, to šalje jasnu poruku ostalim poslodavcima da su životi radnika izuzetno jeftini – i svakako utiče na nastavljanje ovakvih nezakonitih praksi”.
A.G.A.