Pod stegom „Ujedinjenih glasova za Plavo srce Evrope“ Ovogodišnji Balkanski samit za reke, Balkan River Summit, okupio je preko 100 međunarodnih stručnjaka za očuvanje reka, naučnika i aktivista. Događaj održan od 29. septembra do 3. oktobra u Podgorici je imao za cilj da ujedini branioce balkanskih reka u borbi protiv sistemskih opasnosti koje rekama prete, ponajviše onih od hidroenergetskih projekata, navodi se u saopštenju.
Kako se naglašava, tema skupa – Stojimo ujedinjeni – je važnija nego ikad, jer ne samo da su napadnute reke, već i oni koji ih brane.

Progon branilaca ekosistema mora prestati
„Nedavno su aktivisti za zaštitu životne sredine širom regiona bili podvrgnuti sistematskom zastrašivanju, uključujući pravno uznemiravanje (npr. slučajevi SLAPP), medijske kampanje klevete, fizičke pretnje, pa čak i pritvor – i to isključivo zbog zalaganja za zaštitu prirode“, podsetili su aktivisti.
Mnogi učesnici samita su o ovoj represiji izneli svoja iskustva iz prve ruke. Kao odgovor, prisutni su potpisali zajedničku izjavu, pozivajući nacionalne vlade, regionalne vlasti i korporacije da prestanu sa pritiscima na zaštitnike životne sredine i poštuju njihova osnovna prava.
„Od vitalnog je značaja da se ujedinimo za naše reke i obezbedimo da i priroda i branioci ovih ekosistema budu zaštićeni. Stojeći zajedno, šaljemo snažnu poruku da ovi dragoceni ekosistemi i ljudi koji se bore za njih zaslužuju najviši nivo zaštite”, rekla je Ameli Huber iz organizacije EuroNatur, vodeća organizatorka događaja.
Njene reči su naglasile duh saradnje na sastanku, koji je dodatno pojačan porukom specijalnog izvestioca UN za zaštitu životne sredine, Mišela Forsta, navodi se u saopštenju. Forst je putem video obraćanja podstakao učesnike da prijave slučajeve uznemiravanja, dajući podršku onima koji se bore na prvim linijama zaštite životne sredine.

Reke Balkana su dragulj Evrope
„Samit je pokazao da je zajednica za zaštitu reka ujedinjena i budna. Ovo jedinstvo je predstavljeno i javnom kajakaškom plovidbom, gde je rekom Moračom plutao slogan ‚Neka reke ostanu divlje“, simbolizujući zajedničku posvećenost očuvanju ovih vitalnih ekosistema“, navodi se. Kako se dodaje, ova kolektivna akcija je imala za cilj i privlačenje veće nacionalne pažnje, jer je domaćin manifestacije istakao opasnosti koje prete rekama u Crnoj Gori. „Kao domaćine Balkan River Samita 2024 ovdje u Crnoj Gori imamo priliku da skrenemo pažnju na probleme svojih rijeka i pozovemo svoju vladu da preduzme snažnije akcije u zaštiti ovih vitalnih ekosistema“, rekla je Jelena Popović iz Crnogorskog društva ekologa.
„Reke Balkana su prirodni dragulj čitave Evrope. Naša borba da ih zaštitimo ne određuje samo sudbinu ovih reka, već i budućnost Evrope u kojoj želimo da živimo. Hoćemo li kontinent sa živim rekama ili ne želimo li Evropu u kojoj kuca Plavo srce? Ako se sada ne ujedinimo i ne delujemo, rizikujemo da ih izgubimo zauvek“, zaključio je Ulrih Ajhelman iz organizacije Riverwatch.
I.K.