Studenti i stručnjaci govore o značaju Generalštaba

Neformalna grupa Ansambl Generalštab će u četvrtak, 9. januara, u 18 časova, u prostoru Sprat kafea na adresi Cetinjska 15 održati predavanje čija je tema jedan od najvažnijih simbola moderne arhitekture i kolektivnog sećanja u Srbiji – zgrada Generalštaba.

Pre mesec dana, Vlada je nezakonito ukinula status kulturnog dobra zgradama Generalštaba kako bi omogućila njihovo rušenje i prodaju kompaniji u vlasništvu Džerada Kušnera, zeta predsednika SAD-a Donalda Trampa.

Studenti i stručnjaci će razmatrati značaj Generalštaba iz različitih perspektiva, uključujući njegov arhitektonski i kulturno-istorijski značaj, memorijalnu vrednost zgrade i njenu ulogu u očuvanju kolektivnog identiteta. Takođe će se osvrnuti na pravne i društvene izazove povezane sa zaštitom kulturnih dobara, uz osvrt na trenutnu situaciju i odnos države prema kulturnoj baštini.

Predavanje će držati studenti i stručnjaci sa Fakulteta primenjenih umetnosti, Filozofskog i Arhitektonskog fakulteta, koji će svojim interdisciplinarnim pristupom obogatiti diskusiju o očuvanju kulturne i istorijske baštine.

Najava predavanja

Više od 350 stručnjaka i brojne kulturne institucije izjasnili su se protiv predloženog rušenja Generalštaba. Među njima su Srpska akademija nauka i umetnosti, ICOMOS i Međunarodna unija arhitekata, kao i mnoge organizacije civilnog društva iz Srbije, Slovenije, Bugarske, Crne Gore, Češke i drugih zemalja.

Organizacija za kulturno nasleđe Evropa Nostra u septembru je saopštila da bi predloženo rušenje Generalštaba od strane privatne kompanije za izgradnju nekretnina ne samo izbrisalo jedinstveni primer kulturnog nasleđa, koji potvrđuje umetničke veze Beograda i Evrope iz prošlosti i sadašnjosti, već bi postavilo i opasan presedan za buduću zaštitu i upravljanje drugim nepokretnim kulturnim dobrima u Srbiji.

A.M.

Prethodni članak

Studenti uz prosvetare: „U ovome smo zajedno, da vratimo ugled sistemu vaspitanja i obrazovanja koje je temelj našeg društva“

„Verujem da među prosvetarima postoji kritična masa za borbu“, kaže Dušan Kokot

Sledeći članak