„Mi, dole potpisani, pripadnici slovenačke akademske zajednice, pomno pratimo vašu hrabru, zadivljujuću i inspirativnu borbu oličenu u neumornom insistiranju na nedvosmisleno formulisanim zahtevima da vlast preuzme punu odgovornost za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, čija je rekonstrukcija finansirana iz javnih sredstava, i, posledično, za smrt petnaest nedužnih ljudi, među kojima je bilo i dece“, piše u pismu podrške slovenačke akademske zajednice.
Kako se dodaje, oni podržavaju tvrdnju da je ovaj tragični događaj, od koga je nedavno prošlo sto dana, tek simbol situacije u kojoj se nalazi srpsko društvo.
„Odlučno pružamo podršku osnovnoj pokretačkoj snazi ovih iznad svega mirnih i miroljubivih protesta – studentima, koji svakim danom pokazuju da je u mladosti više mudrosti nego u starosti kada je reč o posvećenoj borbi za istinu, pravdu, jednakost i bolju budućnost u sopstvenoj državi“, navodi se u pismu.
Podršku pružaju i zalaganjima profesora, nastavnika i učitelja koji su, u više od šezdeset fakulteta i srednjih škola širom Srbije, u smislu pružanja podrške i razumevanja za pobude svojih studenata i đaka, izašli iz univerzitetskih i školskih zgrada na ulice.
„Pozdravljamo vašu svakodnevnu istrajnost u blokadama, u trenutku u kojem se Univerzitet, kao autonomni prostor u kojem se neguje kritičko mišljenje i delovanje za opšte dobro, preselio na ulice, raskrsnice, mostove i naplatne rampe, podstičući nepojmljivu masu ljudi na miran i dostojanstven otpor“, pišu iz Slovenije i pozdravljaju nepokolebljivu borbu za poštovanje zakona, za obnovu institucija u državi koja je u akutnoj ustavnoj, političkoj i bezbednosnoj krizi.
Kako smatraju, međunarodna reakcija političara, država i institucija je mlaka i pragmatična. Vlast se, kako kažu, na proteste odazvala na različite načine, od ignorisanja, prećutkivanja, preko zastrašivanja, pretnji raznoraznim sankcijama, do nasilja poteklog iz redova vladajuće stranke protiv mirnih demonstranata i demonstrantkinja, ističu pripadnici i pripadnice slovenačke akademske zajednice i oštro osuđuju svaku nasilnu reakciju ponaosob.
„Zdušno pozdravljamo odluku rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu prema kojoj se Univerzitet nije odazvao na predsednikov poziv na dijalog o studentskim zahtevima, kao i stav Univerziteta da se sve buduće odluke po ovom pitanju donose isključivo u koodinaciji sa studentskim plenumom. Verujemo u mogućnost promena za koje se svim srcem borite, i stojimo uz vas!“, zaključuje se u pismu.
A.G.A.