„Jutros kad sam stigao čuo sam da je još neko letos stigao folksvagenom u Srbiju – bio je to nemački kancelar Olaf Šolc. Došao je da promoviše iskopavanje litijuma za potrebe nemačke automobilske industrije, nedaleko odavde, u dolini Jadra. Šolc je pozvao Srbe da se žrtvuju za Evropu, za takozvanu ‘održivu’ energiju. ‘Evropa’ znači, naravno – Folksvagen. Raseljavanje 20000 porodica i trovanje plodnog tla za naredne generacija. Da, to je ono što ‘održivo’ znači – održivo u smrti”.
Ovako je ovogodišnji 58. Beogradski internacionalni teatarski festival – Bitef otvorio jedan od najnagrađivanijih reditelja na svetu, umetnički direktor Bečkog festivala / Slobodna republika Beč, Milo Rau.
„’Pokazaću ti strah u pregršti praha’, kako je T.S. Eliot napisao u Pustoj zemlji nakon Prvog Svetskog rata. Danas smo svedoci jednog drugog rata – ekonomskog rata koji pretvara čitave države u pustu zemlju, zemlju tuge i straha. Ovaj put nisam došao folksvagenom u Beograd, došao sam sa grčkom tragedijom: komadom Antigona u Amazonu, o borbi brazilskog Pokreta zemljoradnika bez zemlje (MST) protiv modernih rudarskih kompanija – o borbi Antigone, tebanske princeze, protiv njenog ujaka Kreonta, grčkog Olafa Šolca”, nastavio je Rau.
Švajcarski reditelj je konstatovao da je Amazon udaljen 10.000 kilometara odavde, ali da živimo u globalizovanom svetu u kom su ista tragedija, ista pusta zemlja svuda. „Kao u tinejdžerskom filmu o čudovištima, ista kompanija, Rio Tinto, kopa litijum u Srbiji i boksit u Amazonu – minerale potrebne za ‘održivu’ budućnost Folksvagena. Nije ni čudo što u Amazonu postoji izreka: ‘Kad čuješ reč održivo beži koliko te noge nose’”, izjavio je Rau.
Milo Rau je poručio da smatra da treba braniti svoju zemlju: „Antigonina borba je svuda i njeno izričito NE otimanju zemlje podjednako je potrebno u Srbiji kao i u Brazilu. ‘Lepota će spasiti svet’, citat iz Idiota Dostojevskog, tema je ovogodišnjeg Bitefa. Kancelar Šolc, Folksvagen, Rio Tinto: oni ne žele da spasu svet, oni žele da spasu svoju moć i svoje bankovne račune”. Kako je naglasio, u svim zemljama, bilo da se radi o Evropi ili Brazilu, upravo ti ljudi koji reči narod i otadžbina koriste najviše, nacionalisti, su spremni da prodaju lepote svoje zemlje internacionalnim investitorima.
„Budimo svi kao Idiot Dostojevskog: budimo naivni, recimo NE smrtonosnoj ideologiji našeg vremena. Borimo se za Lepotu, za Lepotu života, za Lepotu prirode – naše istinske otadžbine”, zaključio je Rau.
Intervju sa Milo Rauom uskoro ćete moći da čitate na našem portalu.
I.K.