U Loznici danas protest, najavljene blokade

Ispred Skupštine grada Loznica će u 17 časova početi protest na koji je pozvao Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS).

Trg Vuka Karadžića u Loznici

Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) je odlučio da obnovi proteste protiv Projekta Jadar nakon što je parlamentarna većina odbacila predlog izmena i dopuna zakona o rudarstvu kojim bi u Srbiji bilo zabranjeno iskopavanje litijuma i bora.

Okupljanje je zakazano za 17 časova ispred Skupštine grada Loznica. Iz SEOS-a su za N1 konstatovali da će skupu prisustvovati i predstavnici svih opozicionih stranaka i pokreta.

Organizatori nameravaju da pozovu i na blokade, za koje je planirano da u početku traju po jedan sat. Lokacije blokada zasad nisu definisane.

Kako smo pisali, skupštinska rasprava je trajala četiri dana i protekla u atmosferi nedostojnoj najvišeg zakonodavnog tela: uz uvrede, spinove, vikanje, psovke, omalovažavanje, podsmevanje, dobacivanje. Sve u svemu, kao manifestacija moći naprednjačke većine nad opozicijom.

Ni ministri ni skupštinska većina nisu pokazali ni najmanju volju da argumentovano raspravljaju o rizicima po životnu sredinu, ali i nacionalnu ekonomiju, koje su istakli predstavnici domaće naučne zajednice. Podsetimo, Srbija bi, po domaćem „običaju“, sama finansirala celu infrastrukturu – a ne bi imala ni udeo u vlasništvu nad rudnikom, što uopšte nije običaj u svetu. Rio Tinto nigde nije dobio ovako povoljne uslove, skreće se pažnja u nedavno objavljenoj analizi „Koliko bi Srbija dobila od projekta Jadar?“ koju potpisuju Drakulić, Šoškić, Popović i Mijatović, a prenosi N1.

U slučaju ekološke katastrofe (poplave, izlivanje jalovine, itd.) Srbija bi ogromne izdatke za sanaciju, potencijalno stotine miliona evra, morala da plati sama. Kako je nebrojeno puta naglašeno, u regiji u kojoj je planiran rudnik nalazi se najveći podzemni depo pijaće vode, kapaciteta tri puta većeg od aktuelne potrošnje grada Beograda.

I.K.

Prethodni članak

Svetski dan hrane: Rastuća glad u svetu i u Srbiji

I u Nemačkoj zabrinuti zbog uticaja automobilske industrije na rudarske projekte u Srbiji

Sledeći članak