U Sofiji će se demonstrirati protiv rudnika u Bosilegradu

Ekološka udruženja iz Bugarske će uz podršku udruženja iz Srbije 14. juna ispred bugarskog Ministarstva za zaštitu životne sredine održati protest pod nazivom „Kažite zbogom reci Dragovištici i reci Strumi!“

Bezimeni potok u okolini Bosilegrada; Foto: Eko Surdulica

Daniela Mihajlović, predsednica udruženja „Eko Surdulica” poziva javnost da podrži borbu protiv otvaranja rudnika u mestima Podvirovi i Popovici u selu Karamanica kod Bosilegrada.

„Otvaranje rudnika olova, cinka i bakra na ovim lokacijama predstavlja ozbiljnu pretnju po površinske i podzemne vode koje čine reku Dragovišticu”, navela je u saopštenju Daniela Mihajlović.

“Ova voda se koristi kao pijaća voda u Ćustendilu i okolnim selima, ali i za navodnjavanje u Bosilegradskim selima. Rudnik će dovesti do zagađenja pijaće vode, što će direktno ugroziti zdravlje ljudi i životinja, kao i zaštićene vrste koje žive u ovom ekosistemu”, dodala je Mihajlović.

Studija Rudarsko-geološkog fakulteta pokazuje da će rudnik narušiti kvalitet vode

Kako se navodi u saopštenju udruženja „Eko Surdulica”, Studija uticaja na životnu sredinu koju je izradio Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu pokazuje da će otvaranje rudnika značajno narušiti kvalitet vode i zemljišta u ovom regionu.

„Posebno je zabrinjavajuće što će toksični elementi kao što su olovo, cink i bakar biti ispuštani u okolinu, što će imati dugoročne posledice na zdravlje stanovništva i ekosistem”, skreću pažnju iz „Eko Surdulice”.

Biro Bernske Konvencije je u aprilu naglasio protivljenje otvaranju rudnika u jugoistočnoj Srbiji

Kako smo ranije pisali, ekološka udruženja iz Srbije i Bugarske su zajedno sa organizacijama iz Britanije i SAD komitetu Bernske konvencije krajem 2022. ukazala na moguć negativni uticaj pomenutih rudnika bakra i cinka Podvirovi u Bosilegradu. Kako su tada pojasnili, rudnik Podvirovi kompanije Bosil-metal (podružnice preduzeća Mineco registrovanog u Londonu, Velikoj Britaniji) se nalazi unutar označenog prostora ekološke mreže sa važnim staništima za ptice, leptire i biljke. On je istovremeno u blizini Strogog rezervata prirode Jarešnik, koji je jedini rezervat čiste šume crnog bora u Srbiji, a graniči se sa budućim Natura 2000/Emerald i Ramsar područjem.

Biro Bernske konvencije je više puta reagovao na ovu žalbu. Ponovo ju je razmatrao na redovnom prolećnom zasedanju. Tom prilikom izražena je velika zabrinutost u vezi sa procedurom izdavanja dozvola u Srbiji i posledicama daljih istraživačkih aktivnosti, te ponovo pozvao vlasti Republike Srbije da odbace moguće predloge za proširenje rudarskih aktivnosti u ekološki osetljivim predelima Prirode.

Srbija i Bugarska imaju sporazum o sprečavanju izgradnje novih rudnika

Iz udruženja podsećaju na sporazum između Srbije i Bugarske o sprečavanju izgradnje novih rudnika i mini hidroelektrana na teritoriji Srbije, kako bi se izbeglo dodatno zagađenje voda koje teku ka Bugarskoj. Ovaj sporazum je, navode, deo Konvencije o proceni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu (Espo konvencija), kojim se obe zemlje obavezuju na transparentnost i saradnju u proceni i smanjenju negativnih uticaja na životnu sredinu.

„Naš zahtev je da se ovaj sporazum poštuje i da se hitno obustavi projekat otvaranja rudnika u Bosilegradu. Problemi sa rudnikom Podvirovi su već poznati, jer je ovaj rudnik u prošlosti uzrokovao zagađenje vode koja se koristi za navodnjavanje i pijaću vodu u Ćustendilskom kraju”, kaže Daniela Mihajlović.

„Eko Surdulica” je pozvala sve građane, ekološke aktiviste i medije da im se pridruže na protestu i podrže borbu za očuvanje životne sredine i zdravlja svih nas.

„Zajedno možemo sprečiti ekološku katastrofu i osigurati bolju budućnost za naredne generacije”, poručuju.

I.K.

Prethodni članak

Četvrti put blokirani izbori za studentski parlament Filozofskog fakulteta: Studenti proveli noć u zgradi Rektorata

Odgovor na tekst „U Sofiji će se demonstrirati protiv rudnika u Bosilegradu“

Sledeći članak