Kako iz ULUS-a saopštavaju, niko nije povređen, ali su delovi njihove arhive, zajedno sa puno tehničke opreme, izgubljeni. Trenutno, sve svoje napore usredsređuju na sanaciju ove štete i digitalizaciju što većeg broja materijala.
Nakon uviđaja policije, dana 9. marta, uviđaj su obavili i nadležni iz Zavoda za zaštitu spomenika grada Beograda, a svoj izveštaj su dostavili Ministarstvu kulture i informisanja i Udruženju 16. marta.
Prilikom zvanične posete pomoćnika ministra za savremeno stvaralaštvo i kreativne industrije, Radovana Jokića, neposredno nakon incidenta, konstatovano je da je za saniranje posledica požara i omogućavanje kontinuiteta rada Udruženja likovnih umetnika Srbije neophodna pomoć i saradnja sa nadležnim institucijama – Ministarstvom kulture i Upravom Grada Beograda i da se u najskorijem roku očekuje sastanak sa njihovim predstavnicima.
Istovremeno je uvidom u nastalu situaciju ovlašćenih stručnih lica utvrđeno da „usled generalno lošeg stanja elektroinstalacija i dodatnog oštećenja prouzrokovanog požarom rad kancelarije, kao i program planiran za Paviljon Cvijeta Zuzorić neće moći da se realizuje u ovom prostoru do daljnjeg“.
Na pitanje da li je nakon deset dana od požara problem sa strujom saniran i da li je nadležno Ministarstvo uputilo konkretnu pomoć i podršku, članica Upravnog odbora, Vahida Ramujkić, za Mašinu opisuje da je situacija alarmantna:
U međuvremenu, iz ULUS-a upućuju javnosti apele za konkretnu pomoć u vidu donacija ili drugih sredstava, kako bi u što kraćem roku sanirali posledice nastale štete i kako bi digitalizovali što veći broj materijala.
Dodatno, ULUS upućuje i molbu svojim članovovima i članicama da imaju strpljenja i razumevanja za kompleksnost situacije kroz koju Udruženje i njegova aktuelna uprava trenutno prolazi:
„Svaka pomoć i podrška biće dobrodošla a vodićemo računa o blagovremenom izveštavanju o svim preduzetim koracima u periodu koji nam predstoji.“
Što se tiče vrednih umetničkih radova, iz ULUS-a navode da iako vatra nije zahvatila tri vredna umetnička dela koja su se u trenutku požara nalazila u kancelariji, ona su pretrpela oštećenja zbog visoke temperature. Radi se o sledećim radovima: „Portret Cvijete Zuzorić“, Marka Murata, portret nepoznatog autora i „Peščana obala“ Radomira Damnjanovića Damnjana koja su preneta u Narodni muzej gde će Odeljenje za konzervaciju i restauraciju pomoći u saniranju štete.
V.K.