Uputstvo od Ministra prosvete da zaposlenima ne isplate dugovanja – ko će da odgovara za višemilionske troškove koji su bespotrebno napravljeni?

Direktori škola dobijaju pisano uputstvo da sve dobijene presude kojima se obavezuju da zaposlenima isplate neisplaćene zarade i dugovanja, vraćaju i da na njih ulažu žalbe drugostepenom sudu i traže reviziju, saopštili su iz Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ).

Kako objašnjavaju iz Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ), radi se o sudskim presudama za neisplaćeni topli obrok i regres zaposlenima koji primaju minimalac, a dopis kojim se nalaže da direktori škola podnesu žalbu drugostepenom sudu stigao je od ministra prosvete Branka Ružića.

U pomenutom dopisu, kako prenosi Nova.rs, ministar prosvete Branko Ružić poslao je direktorima osnovnih i srednjih škola u Srbiji instrukciju u kojoj se kaže da je neophodno „da direktori škola, u cilju zaštite imovinskih prava i interesa, razmotre dopis i postupaju kako je u njemu navedeno“.

“Posebno ukazujemo na obavezu škole da u svim sporovima u kojima je zaposleni u školi tražio da se škola obaveže i isplati iznose na ime neiskorišćenog godišnjeg odmora i naknade za ishranu u toku rada, u slučajevima kada je prvostepeni sud doneo presudu u korist zaposlenog,obavezno i bez izuzetka podnesu žalbu drugostepenom sudu, kao i da izjave reviziju u slučaju da drugostepeni sud ne usvoji žalbu”, nalaže se u dopisu koji je potpisao ministar Ružić.

Vladimir Adžić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak za N1 je objasnio je da su pre godinu dana nastavnici koji rade sa učenicima sa posebnim potrebama i koji su zaposleni u Individualnom obrazovnom programu (IOP), bili primorani da preko sudova traže ono što su zaradili kroz dodatno angažovanje za rad sa učenicima u iznosu od dodatnih deset odsto. U trenutku kada su počele da pristižu prve presude u kojima se kaže da to zaposlenima u prosveti mora biti plaćeno, država je promenila Uredbu po kojoj se obračunavaju zarade:

„Tražili smo razgovor, tražili smo dogovor. Koliko samo dopisa smo poslali, koliko puta se okupili ispred Vlade Srbije, sa zahtevom da otvore vrata za sindikat, pa da pregovaramo i da se dogovorimo o načinu isplate zaostalih dugovanja. Nisu hteli da se dogovore. Verovatno su mislili da će nas direktori zaplašiti, pa da nećemo tužiti. A zaboravljaju da su oni naši direktori, a ne njihovi“.

Adžić je postavio i pitanje o tome ko će u ovoj državi jednom konačno odgovarati za nenamensko trošenje sredstava, i ko će da odgovara za višemilionske troškove koji su bespotrebno napravljeni.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) čiji je deo Sindikat obrazovanja Čačak, najavljuje veliki protest zakazan za 17. mart budući da nisu zadovoljni povećanjem zarada od 7 posto i povećanjem minimalca za 9 posto. Kako Vladimir Adžić objašnjava, rebalansom budžeta traženo je povećanje od dodatnih 12 posto, i isplata novogodišnjih nagrada, u iznosu od minimalno 20 000 dinara do kraja marta, i drugih nagrada, kao i dugovanja napravljena uštedom iz budžeta smeštajem viškova preko 25 000 dinara.

Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije doneo je odluku da 17. marta organizuju štrajk u svih osamsto škola u Srbiji u trajanju od 30 minuta, a organizovaće i ispred Ministarstva prosvete i Vlade Republike Srbije protest kako bi ih podsetili na šta su se obavezali u velikom štrajku 2015. godine.

I.K.

Prethodni članak

Novi Sad: na Telepu dvanaestospratnice umesto parkova i igrališta

Koliko problema rešava sto evra?

Sledeći članak