Usvojena inicijativa sindikata za regulisanje rada na visokim temperaturama

Na jučerašnjoj sednici Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije je pored odluke o visini minimalne cene rada usvojena i inicijativa Saveza samostalnih sindikata Srbije za hitnu izmenu Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu koja bi regulisala rad na visokim temperaturama na otvorenom.

radnik na gradilištu

Inicijativa Saveza samostalnih sindikata Srbije za hitnu izmenu Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu podrazumeva uvođenje obaveznih mera za zaštitu zdravlja na radu i bezbednosti radnika koji rade na otvorenom na visokim temperaturama.

Na osnovu predloga SSSS, piše ova sindikalna centrala, koji je usvojen na poslednjoj sednici Predsedništva, u aktuelnom Zakonu bi se, u odeljku pod nazivom „Prilagođavanje radnog procesa“, dodao novi član 10a, kojim će se regulisati obavezne mere za rad na otvorenom na ekstremno visokim temperaturama.

„Osim u Zakon, obavezne mere, prema tom predlogu, moraju da se uključe u relevantne uredbe i pravilnike, kako bi se dosledno obezbedili bezbedni i zdravi uslovi rada na otvorenom pri visokim temperaturama.“

Da li su ekstremne temperature samo na otvorenom?

Klimatske promene i sistemska nebriga za posledice ovog procesa dovode do pregrevanja (pre)betoniziranih gradova, u kojima je rad na otvorenom opasan jer temperature u letnjem periodu prelaze i 39 stepeni Celzijusa.

Kako je ranije pisao list Danas, nijedan zakon ne obavezuje poslodavca da obustavi rad, ali postoje Smernice za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama, koje treba da usmere poslodavce, ali nisu obavezujuće.

„Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić nedavno je predložio poslodavcima da zbog velikih vrućina organizuju drugačije radno vreme na gradilištima i da na taj način pokažu da vode računa o radnicima,“ prenosi Danas.

Dok ministri predlažu poslodavcima da organizuju rad tako da radnici nemaju baš velike zdravstvene posledice, Zakon o radu propisuje da zaposleni ima pravo na bezbednost i zaštitu života i zdravlja na radu a da poslodavac ima obavezu da rad organizuje tako da se ovo pravo zaposlenih poštuje.

Ipak, činjenica je da se pod ekstremnim temperaturama radi i na otvorenom i u zatvorenom. Kako smo ranije pisali, dešava se da u fabričkim halama uprkos pravilnicima za bezbednost i zdravlje na radu temperature budu i preko 40 stepeni.

Na naše ranije pitanje Ministarstvu šta zaposlene mogu da urade u situaciji kada se ne poštuju odredbe Zakona o radu i Pravilnika o bezbednosti i zdravlje na radu iz Ministarstva rada za Mašinu su rekli:

„Svi zaposleni koji rade na radnim mestima u radnim prostorijama u kojima nisu obezbeđeni propisani mikroklimatski uslovi, mogu se obratiti inspekciji rada.“ Inspekciji rada se zaposleni mogu obratiti odlaskom u kancelariju Inspektorijata, telefonom ili imejlom, a prijavu je moguće podneti i anonimno.

Da li će se i koliko ova izmena Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu poštovati u praksi, ostaje da vidimo, ali sudeći po dosadašnjim iskustvima radnika i radnica, zakoni često ostaju samo mrtvo slovo na papiru.

I.P.

Prethodni članak

Rendžeri istočne Srbije: „Dandi ispušta otrovnu isplaku“

Nuklearni put je održivo rešenje, kaže fizičar Slobodan Bubnjević

Sledeći članak