Na konferenciji za medije u Ljubljani, slovenački premijer Robert Golub je rekao da njegova vlada smatra da je rešenje po modelu dve države – Izraela i Palestine, „način da se postigne mir“, te da odluka njegovog kabineta „nije uperena ni protiv koga“.
Vlada Slovenije se vodila time da stradanje nevinih ljudi nije politička roba kao i da su bilo kakve geopolitičke kalkulacije neprihvatljive. Slovenački ministri priznanje Palestine vide kao neophodan preduslov za jačanje moći Palestinaca u pregovorima tako što bi se otvorila mogućnost pokretanja uspostavljanja dve države, a time i mirovnog procesa.
„Genocid koji se dešava u Gazi, zajedno sa svim drugim kršenjima međunarodnog prava koje je Izrael počinio širom okupiranih palestinskih teritorija, međunarodna zajednica ne može i ne sme nemo da posmatra“, rekla je za portal Mašina Asta Vrečko, ministarka kulture u Vladi Slovenije i koordinatorka stranke Levica.
Kako objašnjava Vrečko, Levica se od ulaska u Narodnu skupštinu pre deset godina zalagala i predlagala hitno priznanje Palestine. Iz tog razloga su u ovoj stranci uvereni da je i zahvaljujući njihovim naporima koalicija čiji su deo došla do tačke razumevanja da je priznavanje Palestine hitna, moralno i diplomatski neophodna akcija za uspostavljanje i osiguranje dugoročnog mira.
„U Levici smo ponosni što smo deo vlasti koja se odlučila na ovaj korak. Naša zemlja je ovim priznanjem pokazala svoju zrelost. Pokazala je da razume šta znače kršenja međunarodnog prava, šta znači patnja ljudi, da shvata da je i naša odgovornost da učinimo najviše što je u našim rukama da zaustavimo zločine nad palestinskim narodom. Genocid, rat, okupacija i aparthejd moraju se odmah okončati, a međunarodna zajednica mora čvrsto stati na stranu žrtava – Palestinaca“, rekla je Vrečko za Mašinu.
Kako objašnjava naša sagovornica akcija priznavanja Palestine je duže vreme koordinisana u grupi zemalja EU koje dele stav Slovenije, o čemu svedoči i povećan broj najava priznanja u poslednje vreme. Posećamo da su pre Slovenije isto učinile i dve članice EU – Irska, Španija, ali i Norveška.
Izrael je već uputio „pretnje“ svojim diplomatskim odgovorom, što je kako kaže Vrečko očekivano: „Ali ovde treba da se setimo da je Izrael učinio sličnu stvar sa priznanjem Švedske pre mnogo godina, ali ta zemlja nije imala ozbiljnih posledica“.
Očekivano je da će slovenački parlament usvojiti odluku vlade ove države o priznanju Palestine, time bi se Slovenija pridružila broju od nešto više od 140 država koje su već učinile isto i postala deseta članica EU koja priznaje Palestinu.
M.M.