Zaposleni u Klinici za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“ će se u utorak, 10. januara i sredu, 11. januara, od 15 do 17 časova okupiti ispred sedišta Socijalističke partije Srbije na Studentskom trgu u Beogradu. Kako za Mašinu objašnjava dr Ljiljana Simić, štrajkači su primorani na to da protestnim okupljanjem skrenu pažnju na problem i javno postave pitanje zašto SPS kao koalicioni partner u Vladi Srbije odugovlači smenu v.d. direktorke i predlog drugog kandidata.
Ministarka zdravlja je početkom decembra predložila smenu Ivane Stašević Karličić. Ona je tom prilikom pohvalila organizaciju štrajka i podsetila na to da je najstariju psihijatrijsku ustanovu u zemlji napustilo čak 23 lekara. Grujičić je takođe obavestila javnost da v.d. direktorku ne može da smeni resorno ministarstvo, nego Vlada.
„Ministarka zdravlja prof. dr sci. Med. Danica Grujičić je predložila Vladi smenu. Vlada RS je, sudeći po obaveštenju iz kabineta premijerke, to prihvatila. Ostalo je da SPS, koji daje rukovodioca za kliniku, predloži kandidata“, konstatuje Simić, članica Štrajkačkog odbora Sindikata lekara i farmaceuta. Ipak, to se nije dogodilo, iako ni ministarka ni Vlada do danas nisu odustali od smene.
„Zašto SPS na neki način štiti gospođu Stašević Karličić, čiji je suprug u vrhu SPS-a? Da li je pojedinac iznad građana, interesa ustanove, srpske psihijatrije i iznad potreba pacijenata?“, pita se naša sagovornica, podsećajući na to da četvoromesečni štrajk na koji su zaposleni primorani umanjuje efikasnost rada.
„Osnovna pitanja su: prvo, da li SPS i njihov predsednik štiti lično v.d. direktorku gđu Stašević Karličić; drugo, da li se oglušuju o zahtev ministarke; i, treće, da li je za njih zdravlje građana manje važno od promocije jedne osobe?“, sumira pitanja koja će na današnjem protestu biti postavljena dr Simić.
Podsetimo, zaposleni u Klinici za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“ se žale na rad Ivane Stašević Karličić, koja je na mestu v.d direktora ove ustanove od 2017. godine. Nezadovoljni zaposleni od septembra učestalo organizuju javna okupljanja i kratke obustave rada.
„To je poslednji vapaj zaposlenih koji pokušavaju da zaštite i svoje pacijente, koji spadaju u posebno ugroženu grupu, a i da sebi obezbede pristojne uslove za rad“, konstatovao je u septembru za Mašinu Rade Panić, predsednik republičke organizacije jednog od tri sindikata koji stoje iza protesta, Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.
„Svedoci smo neprestanih zastrašivanja i stvaranja neprijateljskog i ponižavajućeg okruženja, vređanja dostojanstva i ugleda zaposlenih, kreiranja stalnih (na dnevnom nivou) pretnji upozorenjima o postojanju razloga za otkaz ugovora o radu, neosnovanih i nezakonitih, što značajno utiče na organizaciju rada u ustanovi i pružanje usluga pacijentima“, stajalo je tada u saopštenju kojim Sindikat lekara i farmaceuta Srbije podržava štrajkače.
Prethodni protest održan je u vidu protestne šetnje, 27. decembra prošle godine. Štrajkači su tada „bolesni od zime i ulice“, od Klinike ulicom Kneza Miloša prošetali do Vlade Srbije. Simić skreće pažnju na to da dokazi u korist tvrdnji zaposlenih ugrožavaju ugled klinike, ali i partije koja ćuti.
I.K.