Irska je jedna od zemalja sa najizraženijom podrškom borbi za oslobođenje Palestine. Osnovni razlog je iskustvo koje ljudi sa tih prostora imaju sa britanskim kolonijalizmom i okupacijom.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar izjavio je da je Irska preduzela mere koje „demonizuju jevrejsku državu“. To podrazumeva priznanje palestinske države prema granicama iz 1967. godine i pridruživanje Južnoafričkoj Republici u tužbi protiv Izraela za genocid pred Međunarodnim sudom pravde, što je Irska objavila prošle nedelje.
Na to što je izraelskim zvaničnicima ponašanje Irske neprihvatljivo, odgovorio je Irski premijer Sajmon Haris:
„Znate šta smatram neprihvatljivim? Ubijanje dece – to smatram neprihvatljivim. Znate šta je neprihvatljivo? Razmere civilnih žrtava koje smo videli u Gazi. Znate šta smatram neprihvatljivim? Ljude koji umiru od gladi i humanitarnu pomoć koja ne stiže do njih.“
Mnogi su podržali odlazak Izraelskog predstavništva iz Irske, a neki su videli i priliku u tome.
Palestinsko-američki biznismen i osnivač Muzeja Palestine iz Konektikata, Fejsel Saleh, izjavio je: „Neka ih, ko želi prisustvo genocidne države u svojoj zemlji? Užasno je to što rade, a Irska je jedna od retkih zemalja koje zaista podrža palestinski narod.“
Nakon zatvaranja ambasade, Saleh se raspitivao o korišćenju prostora za otvaranje stalnog evropskog sedišta Muzeja Palestine. „Želimo da ono što je nekada bilo sedište ratne zone pretvorimo u umetničku zonu“, rekao je.
Irska umetnica i pro-palestinska aktivistkinja, Džejn Džermin, podržala je ovu ideju: „To bi pomoglo da se ukloni sramota postojanja te ambasade na tom mestu. Mnogima je žao što Izrael nije bio proteran ranije, umesto što su sami odlučili da odu.“
A.M.