Da li država ne može ili ne želi da zbrine svoje građane nakon požara?

Ni deset dana nakon požara koji je potpuno uništio sedam kuća u neformalnom romskom naselju Antena na Bežanijskoj kosi, nadležni organi nisu pronašli rešenje za porodice koje su prinuđene da, zbog gubitka jedinog krova nad glavom, preživljavaju na ulici, saopštila je Inicijativa A 11.

Naselje nakon požara

Kako navode iz ove inicijative, požar je uništio kuće 4. avgusta, kada je 34 građana i građanki, uključujući 22 dece, ostalo na ulici. „Suočeni sa činjenicom da Grad Beograd i organi zaduženi za socijalnu zaštitu, osim dodeljivanja uvećane jednokratne pomoći za porodice sa prebivalištem u Beogradu, nisu ni blizu ozbiljno pristupili posledicama požara, ignorišući osnovne potrebe ovih ljudi, pojedini su bili prinuđeni da sa svojom decom napuste lokaciju, u potrazi za spasom na drugom mestu.“

Problem je kompleksniji nego što deluje na prvi pogled, ispostavlja se. Kako se navodi u saopštenju Incijative A 11, tri pogođene porodice su izbegle sa Kosova i godinama unazad ne mogu da prijave prebivalište u Beogradu pa su stoga i mehanizmi da se za njih obezbedi novčana pomoć vrlo ograničeni.

Uprkos višednevnim apelima Inicijative A 11 i partnerskih organizacija, ali i građana i građanki, nadležni do danas nisu pružili privremeni smeštaj ovim porodicama, pozivajući se na nedostatak slobodnih kapaciteta, navode iz A 11. Ranije je ova Incijativa saopštila da ima saznanja da Grad Beograd raspolaže smeštajnim kapacitetom na Autokomandi, koji služi kao zimsko prenoćište za osobe u situaciji beskućništva, koji ima kapacitet za oko 40 osoba, i koji bi mogao da bude trenutno rešenje ovog problema.

„Poražavajuće je što se kroz životno ugrožavajuće incidente suočavamo sa činjenicom da država nije sposobna da brine o svojim građanima kad je najteže. Bez iole ozbiljne namere da se ugroženim građanima i građankama pomogne, nadležni dozvoljavaju da pripadnici marginalizovane grupe sa svojom decom spavaju na ulici, na ekstremno visokim temperaturama, a neki i narušenog zdravlja.“

A 11 navodi da je ranije Gradska opština Novi Beograd pokušala da prinudno iseli ovo neformalno romsko naselje u martu 2023. godine. „Inicijativa A 11 tada je od Evropskog suda za ljudska prava tražila izricanje privremene mere kako bi se sprečilo rušenje kuća stanovnika nasilja i njihovo beskućništvo. Po pokretanju postupka za izricanje privremene mere Evropskog suda za ljudska prava, Gradska opština Novi Beograd je poništila prethodno doneta rešenja kojima je naloženo rušenje ovih kuća.“

Inicijativa A 11 stoga ponovo apeluje na nadležne gradske organe da pronađu rešenje u vidu adekvatnog privremenog smeštaja za pogođene romske porodice i njihovu decu, prenosi se u saopštenju.

I.P.

Prethodni članak

Organizacije iz Amerike i Mongolije vode borbu protiv Rio Tinta i šalju podršku aktivistima u Srbiji

Početak pregovora o visini minimalca: očekivano bez saglasnosti

Sledeći članak