Ministarstvo rada, kao predlagač ovog zakona, je rešeno da nastavi rad na izradi predloga i pored velikog protivljenja sindikata i stručnjaka za radno pravo.
O samom procesu izrade ovog zakona smo opširno pisali, a deo stavova stručnjaka možete pročitati u kratkom intervjuu sa Mariom Reljanovićem. Za komentar novog izmenjenog nacrta ovog zakona, o kojem bi trebalo da se izjasni radna grupa, smo zamolili i dr Mirjanu Dokmanović, naučnu saradnicu Centra za pravna istraživanja Instituta društvenih nauka. Ona je kao konsultantkinja za rodnu ravnopravnost za potrebe organizacije UN Women, čije predstavnice su deo radne grupe za izradu zakona, napravila analizu uticaja Nacrta zakona na rodnu ravnopravnost.
Dokmanović smatra da je, bez obzira na određene promene u tekstu nacrta zakona, „očita namera zakonodavca da ne odustaje od proširivanja obuhvata povremenih i privremenih poslova sa sezonskih na građevinarstvo, usluge i druge delatnosti“.
Sredinom marta Dokmanović je za Mašinu komentarisala rodnu perspektivu prethodnog nacrta izmena Zakona o sezonskom radu za koji je rekla da „povremene radnike i radnice čini ravnopravnim u obespravljenosti i eksploataciji njihovog rada“, odnosno da će dovesi do porasta nejednakosti između muškaraca i žena. Sada, kada se pred radnom grupom našao novi nacrt, naša sagovornica smatra da bi „fokusiranje komentara isključivo iz perspektive rodne ravnopravnosti malo skliznulo na pogrešan kolosek“.
„Očito je da su u prvom planu isključivo interesi poslodavca, a na štetu prava svih koji stiču prihod na osnovu prodaje svog rada. Novi zakon ne ide u korist ni radnicama ni radnicima, niti državi, već samo poslodavcima“, zaključuje Dokmanović.
M.M.