Pet najvećih sindikata u Srbiji – Udruženi sindikati Srbije „Sloga“, Savez samostalnih sindikata Srbije, Ujedinjeni granski sindikati „Nezavisnost“, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata i Konfederacija slobodnih sindikata održali su zajednički sastanak 22. marta na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na poziv studenata u blokadi.
Kako studenti saopštavaju, predstavnici sindikata usaglasili su se da je sada trenutak da deluju jedinstveno i da će nadalje raditi u pravcu izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku, koji su u trenutnim društvenim prilikama sve aktuelnija tema. Oformljena je radna grupa pravnika koja će raditi na konkretizaciji i usaglašavanju zahteva sindikata.
Sledeći sastanak zakazan je za 28. mart na Pravnom fakultetu.
„Drago nam je što su sindikati prepoznali da je ovo trenutak za promene i pozdravljamo njihovu spremnost da uzmu učešće u zajedničkoj borbi“, poručili su studenti u blokadi u svom saopštenju.
Prvi predlozi izmena zakona
Predsednik sindikata Sloga Željko Veselinović za Danas pojašnjava da je za početak dogovor da studenti podrže sindikate u vezi sa promenama Zakona o radu i Zakona o štrajku, a da sindikati podrže studentske zahteve.
„Kako je trenutno Vlada Srbije u tehničkom mandatu i kako još uvek ne znamo hoće li biti rekonstrukcije ili izbora, dogovor je da se za to vreme obrazuje radna grupa koju će činiti pravnici iz svih sindikata i studenti Pravnog fakulteta, koji će raditi na usaglašavanju predloga izmene Zakona o radu koji su predložili ti studenti“, za Danas navodi Veselinović i dodaje da postoji i nekoliko već gotovih predloga Zakona o radu, koje su uradili sindikati.
O manjkavostima Zakona o štrajku ranije je za Mašinu pisao stručnjak za radno pravo, Mario Reljanović.
Imati isti zakon kojim se reguliše štrajk skoro 30 godina nije znak stabilnosti nego odbijanja da se primete i primene sva nova tumačenja i međunarodni standardi štrajkovanja, tvrdi Reljanović. Prema njegovim rečima, imati isti zakon 30 godina a pri tome promeniti tri državna uređenja, nije samo politički neodgovorno već govori i o političkoj nameri da se pravo na štrajk obesmisli.
A.G.A.